NASA Yıldızlararası Görev Konusunda Oldukça Ciddi | Kogo Society Forum

NASA Yıldızlararası Görev Konusunda Oldukça Ciddi

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
NASA Yıldızlararası Görev Konusunda Oldukça Ciddi

NASA Yıldızlararası Görev Konusunda Oldukça Ciddi


NASA yıldızlararası görev ile büyük bir gizemin daha iyi anlaşılmasını sağlamak istiyor.

2030 yılında NASA yıldızlar arası görev başlangıcı için düğmeye basacak gibi gözüküyor. Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı bilim insanları yıldızlar arası uzaya bir sonda gönderme projesi için NASA’nın onayını bekliyor.

Proje, yıldızlar arası uzaya ulaşan ilk insan yapımı uzay aracı olan Voyager 1’den yıllar sonra insanlığın yıldızlar arası uzaya ilk belirgin adımı olarak lanse ediliyor. NASA’nın desteklediği yıldızlar arası sonda araştırması taslağında 771 kilogramdan daha az ağırlıkta bir uzay aracının Uzay Fırlatma Sistemi roketi ile fırlatılması planlanıyor. Bu arada adı geçen sistemin defalarca ertelendiğini ve bütçeyi aştığını da not olarak düşmek gerek.

Roket yer çekiminin desteğiyle saatte 160 bin kilometrenin üzerinde hızlara çıkacak ve bu da Güneş Sistemini terk edebilmesi için oldukça yeterli. Hedefse 15 yıldan kısa sürede Dünya’dan 92 milyar mil uzağa seyahat etmek. Kıyaslamak gerekirse Voyager 1 ve 2 ise 40 yılda sadece 13 milyar mil gidebilmişti.

Voyager 1 ve 2’nin temel araç gereçlerle donatıldığını da belirtmekte fayda var. Yeni sonda ise günümüz bilim insanları için daha gizemlerle dolu olan yıldızlar arası uzayın daha iyi anlaşılmasını sağlayacak sensörlerle donatılmış olacak. Güneş çevresindeki baloncuk benzeri bir uzay bölgesi diyebileceğiniz heliosferden çıkıldığında daha fazla olanağın sağlanabileceğine de dikkat çekiliyor.
 

Geri
Üst