NASA, Ay’a İnsanlı İniş Görevi İçin 3 Şirketle Anlaştı | Kogo Society Forum

NASA, Ay’a İnsanlı İniş Görevi İçin 3 Şirketle Anlaştı

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
NASA, Ay’a İnsanlı İniş Görevi İçin 3 Şirketle Anlaştı

NASA, Ay’a İnsanlı İniş Görevi İçin 3 Şirketle Anlaştı


NASA Ay’a insanlı iniş görevi için uzay teknolojisi üreten şirketlerle anlaştığını duyurdu.

NASA 2024 yılı için planladığı Ay’a insanlı iniş projesi Artemis üzerinden bir süredir çalışmalarına devam ediyor. Bir yandan planlama çalışmalarını da sürdüren NASA, bu kapsamda Ay’a iniş yapacak aracı geliştirecek olan şirketleri açıkladı.

Bu kısımda üç farklı özel şirket ile sözleşme imzaladığını açıklayan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, bahsi geçen bu şirketleri de kamuoyu ile paylaştı. Toplamda 3 şirkete 1 milyar dolara yakın teşvik vereceğini belirten NASA’nın, 2024 yılında gerçekleştireceği Artemis görevi için SpaceX, Blue Origin ve Dynetics uzay şirketleriyle anlaşmaya vardığını görmekteyiz.

NASA tarafınca yapılan açıklamada aynı zamanda Artemis görevi için iniş aracı geliştirecek olan şirketlerin hangi projeler üzerinde çalışacağı da belli oldu. Artemis görevinin bir parçası olacak olan bu şirketlerin üzerinde çalışacağı projeler ise şöyle sıralanıyor;

NASA, Ay’a İnsanlı İniş Görevi İçin 3 Şirketle Anlaştı


– SpaceX: Toplamda 135 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atan Elon Musk’ın şirketi, Artemis görevi için Super Heavy roketini kullanarak tam entegre iniş aracı geliştirecek.

– Blue Origin: NASA ile toplamda 549 milyon dolarlık bir anlaşmaya varan şirket, geliştirmiş olduğu New Glenn Roket Sistemi ve ULA Vulcan Fırlatma Sistemi ile fırlatılacak üç aşamalı iniş aracı üretecek.

– Dynetics: Proje kapsamında toplamda 253 milyon dolarlık teşvik alacağı açıklanan Dynetics uzay şirketiyse, tek bir modülden oluşan Dynetics İnsan İndirme Sistemi üzerinde çalışacak. Bu indirme sistemi ise astronotları Ay’ın yüzeyine en yakın yerde indirecek. Böylece astronotların Ay’ın yüzeyine daha kolay ve güvenilir bir şekilde inişi sağlanacak.

10 aylık sözleşme sürecinde tamamlandığında ise NASA, bahsi geçen şirketlerin geliştirdiği araçlardan birini seçecek. Seçilen şirket ise NASA’nın Artemis görevinin önemli bir parçası olacak.
 

Geri
Üst