Modem Yazılımı Nasıl Güncellenir? | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

Modem Yazılımı Nasıl Güncellenir?

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
Modem Yazılımı Nasıl Güncellenir?

Modem Yazılımı Nasıl Güncellenir?


Yazılım güncelleme internet güvenliği ve kişisel verilerimizin korunması açısından önemlidir. Bu makalede TP Link modem yazılımı yükleme güncelleme nasıl yapılır anlatacağız.

TP Link, Huawei veya Zyxel modem yazılımı güncelleme nasıl yapılır diyenler için resimli anlatım olarak örnek bir görsel yazımıza ekledik.

Modem güncellemesi terimsel olarak "Firmware" olarak geçer. Firmware kavramı; sadece okunabilir olan ancak silinemeyen sadece ve sadece güncelleştirme işlemi yapılabilen yazılımları ifade eder. Modemler, yazıcılar, uydu alıcıları gibi birçok donanımın yazılımı firmware kategorisindedir. Modeminize güncelleme yapabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gereklidir.

Modem yazılım dosyasını modemin kendi web sitesine girerek arayıp bulun ve doğru yazılım olduğundan eminseniz aşağıdaki adımları uygulayın.
  • Zyxel modem yazılım güncellemesini yapmanız için geçerli dosya ftp://ftp.zyxel.com.tr/Teknik_Dokumanlar
  • TP Link yazılım yükleme dosya indirme adresi tp-link.com/tr/support/download
  • Huawei yazılım güncellemesi indirme bölümü //support.huawei.com/enterprise/en/software
Aşağıdaki görsel TP Link Gigabit VDSL 2 TD W9970 Router' dan alınmıştır. Normalde yazılım yükleme diye bir seçenek bulunmuyor.
  • Sistem araçları
  • Yedekle ve geri yükle
  • Dosya seç
  • Modeme yüklenecek dosyayı bilgisayardan ekle
Modem Yazılımı Nasıl Güncellenir?


1- Modeminizin marka ve modelini öğrenin

Modeminizin arka yüzünü (ışıkların olmadığı yüzünü) çevirdiğinizde modeminizle alakalı birçok bilgiyi edinebilirsiniz. Bunlardan biri de modeminizin markası ve modelidir. Bu bilgiler ile modeminizin markasının resmi web sitesine girerek modem yazılımınızın en güncel sürümünü öğrenebilirsiniz.

2- Modeminizin ara yüzüne girin

Modeminizin ara yüzüne girme işlemi modeminizin markasına göre değişiklik gösterebilir. En yaygın olarak genelde modemlerde kullanılan girme yönteminden bahsedeceğim. İnternet tarayıcınıza "192.168.1.1" (olmazsa 111.111.111.111'i deneyebilirsiniz, gene olmazsa internetten modeminizin arayüzüne giriş için gerekli sayılarına bakın) yazarak entere basın. Bu komut sizi web sayfası şeklinde tasarlanmış modem arayüzüne götürecektir.

3- Arayüze giriş yapın

Çıkan sayfada "kullanıcı adı" ve "şifre" bölümleri vardır. Eğer daha önceden kullanıcı adı ve şifrenizi ayarlamadıysanız internetten kendi modeminizin modeline karşılık default olarak gelen şifre ve kullanıcı adını araştırıp bulabilirsiniz. Her modemde farklı olmakla beraber genelde hem kullanıcı adı hem de şifre "admin" olacaktır.

4- Yazılımı güncelleyin

Araçlar sekmesinin altında "yazılım güncelleme" bölümüne tıklayın. "Gözat" seçeneği ile modeminizin üreticisinin sitesinden indirdiğiniz yazılımı seçerek yükleme işlemini gerçekleştirin.
 
Üst