Microsoft WannaCry Virüsü İçin Amerikan Devletini Suçladı | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

Microsoft WannaCry Virüsü İçin Amerikan Devletini Suçladı

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
Microsoft WannaCry Virüsü İçin Amerikan Devletini Suçladı

Microsoft WannaCry Virüsü İçin Amerikan Devletini Suçladı


Microsoft’un başkanı tarafından yapılan açıklamada, bu ve benzeri saldırılardaki devletin sorumlulukları hatırlatıldı.

Geçtiğimiz Cuma günü başlayan ve halen devam eden WannaCry kod adlı fidye yazılımı saldırısı, 150’den fazla ülkede etkisini göstermeye devam ediyor. Çoğu fidye yazılımının aksine bulaşmak için e-posta ya da web sitelerine ihtiyaç duymayan WannaCry, pek çok ülkede kamu bilgisayarlarını kullanım dışı bırakabildi.

Windows işletim sisteminin farklı sürümlerinde etkili olabilen WannaCry ve türevi yazılımların kaynağı konusunda çeşitli söylentiler vardı. Pazar günü Microsoft’un başkanı Brad Smith tarafından yapılan bir açıklamayla bu söylentiler doğrulanmış oldu.

Microsoft WannaCry Virüsü İçin Amerikan Devletini Suçladı


WannaCry ve benzeri virüs saldırılarının Amerikan istihbarat teşkilatları ve özellikle de NSA tarafından kullanılan güvenlik açıklarına dayandığını bildiren Brad Smith, devletleri bu konuda sorumluluk almaya çağırdı. Smith, NSA gibi kurumların buldukları güvenlik açıklarını bildirmeyip, kendi amaçları için kullanılacak silahlar haline dönüştürmesinin ne kadar tehlikeli olabileceğini bir kere daha gördüklerinin altını çizdi.

Microsoft WannaCry Virüsü İçin Amerikan Devletini Suçladı Fidye Virüsü


WannaCry fidye virüsü, daha önce NSA tarafından varlığı keşfedilen bir güvenlik açığından faydalanıyor. NSA bu açığı kullanarak EternalBlue adında siber silahı geliştirmiş. Ancak NSA’dan bu silahı çalan organize suç örgütlerinin kodları internete yayarak, WannaCry türevi virüslerin önünü açması engellenememiş.
 
Üst