Marie Curie Kimdir, Neyi İcat Etmiştir? | Kogo Society Forum

Marie Curie Kimdir, Neyi İcat Etmiştir?

Lola 

Yönetici
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı
Marie Curie Kimdir, Neyi İcat Etmiştir?

marie-curie

Marie Curie, kimya ve fizik denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden birisidir. Kendisinin bu alanlarda başarılı olmasının en büyük nedeni ömrünü bilime adamış olmasıdır. Marie Curie yaptığı çalışmalar nedeniyle hayatını kaybeden bir isim olduğundan dolayı günümüzde de saygıyla anılan bir bilim insanıdır.

Marie Curie Biyografi

Marie Curie Nobel ödülü almış olan ünlü bayan kimyager ve fizikçidir. Marie Curie 7 Kasım 1867 tarihinde Polonya ülkesinin en güzel şehirlerinden birisi olan Varşova’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına giriş yaptığı andan itibaren kimya ve fizik alanı ile ilgilenmeye başlamıştır. Ailesinin durumunun kötü olmasından dolayı genç bayanın eğitim alması için ablası çok destekte bulunmuştur. Eğitim almak adına 1891 yılında ablasının yanına Paris’e giden Marie Curie tavan arasında yaşamış olmasına rağmen eğitim almak istediğinden dolayı hiçbir zaman isyan etmedi ve derslerine çalıştı. Bu çalışması başarıyı peşinden getirdi ve sınıf birincisi olarak fizik alanından mezun oldu. İyi bir fizikçi olmak isteyen kişilerin matematik bilgisinin de iyi olması gerektiğini bildiğinden dolayı matematik alanında eğitim aldı ve bu okulunu da dereceyle bitirdi.

Okul bittikten sonra bir süre sivil hayatta kafa dinleyen Marie Curie Pierre Curie ile tanıştı ve aşk yaşamaya başladı. 1895 yılına gelindiğinde ise birlikte başarılı işlere imza atacağı adam olan Pierre Curie ile evlendi.

Marie Curie Neyi İcat Etmiştir?
Evliliği sonrasında radyoaktif maddeler üzerinde çalışmalar yapan Marie Curie eşi ile birlikte uranyum adı verilen radyoaktif maddenin bozulması sonucunda oluşan polonyum maddesini buldular. Radyoaktif maddeler üzerinde çalışmalar yapamaya devam eden ikili ayrıca radyum adı verilen elementi de bulan kişilerdir. Marie, 1903 yılında doktorasını vererek Fransa'da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Aynı yıl kocası ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü’nü alarak, tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu.

Ömrü boyunca aşırı şekilde radyasyona maruz kalmasından dolayı kanser oldu ve 1934 yılına gelindiğinde Fransa da hayata gözlerini yumdu.

Geri