George Orwell (Eric Arthur Blair) Kimdir? | Kogo Society Forum

George Orwell (Eric Arthur Blair) Kimdir?

Lola 

Yönetici
Üyelik
3 Eylül 2019
Mesajlar
238
Cinsiyet
Kadın ♀️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı
George Orwell (Eric Arthur Blair) Kimdir?

George Orwell


George Orwell dünden bugüne tanınmış olan en yetenekli yazarlardan birisidir. Gerçek adı Eric Arthur Blair olan George Orwell günümüzde de edebiyat dünyasında konuşulmaya devam etmektedir. George Orwell 25 Haziran 1903 tarihinde Hindistan’da dünyaya geldi. George Orwell Fransız asıllı bir ailenin çocuğudur. George Orwell kimdir hususunda sizlere bilgi vermek adına ilgili yazarı araştırdık ve detaylı bilgileri yazımızın devamında sizlere sunmak istiyoruz.

George Orwell 20. Yüzyılda özellikle İngiliz edebiyatında en çok konuşulan isimlerden birisidir. Bir nevi İngiliz edebiyatına damgasını vurmuş bir kişide diyebiliriz. George Orwell eserlerini oluştururken özellikle yaşadığı ortamı ve başından geçenleri referans alan isimlerden birisidir. Yazarlığın ekonomik açıdan kendisine büyük bir katkı sağlamaması başka işlerde çalışmasına neden olmuştur. Hayatının derinliklerine indiğimiz zaman uzun yıllar polislik görevinde yer aldığını gördük ancak her defasında yapılan zulümlerin kendisini yıprattığını dile getirmiş isimlerden birisidir.

George Orwell özellikle otobiyografi alanında eserler vermeyi seven birisidir. Bunun temel nedeni ise geçmişinin zorluklarla dolu olmasıdır. Yazmış olduğu ilk eserde de kendi hayatından ve yaşam sıkıntısından karelere yer vermiştir. Bu eser bir otobiyografi özelliği taşımaktadır.

George Orwell tam sesini duyurmaya başladığı sıralarda iç savaş çıkmış ve gönüllü olarak orduya katılmıştır. Savaş sırasında yaşadıklarını kaleme alan Orwell savaş sırasında yaşadıklarını Katalonya’ya Selam adlı kitabında kaleme almıştır.

İlgili yazarın en önemli eseri şüphesiz “Hayvan Çiftliği” adlı eseridir. Yazar bu eserinde çoğu yazarın yazmaya korktuğu bir alan olan yöneticileri ele almış ve sert bir dille yöneticileri eleştirmiştir. George Orwell yazarlıktan para kazanamayan isimlerden birisi olsa da günümüzde değeri anlaşılmış ve kitaplarını milyonlarca kişi okumuştur. Yoksulluk çektiği yıllarda yakalandığı tüberküloz hastalığı tekrar baş gösterince 46 yaşında Londra’da hayata gözlerini yumdu.

George Orwell Eserleri
  • Paris ve Londra’da Beş Parasız (1933)
  • Burma Günleri (1934)
  • Papazın Kızı (1935)
  • Zambak Solmasın (1936)
  • Wigan İskelesi Yolu (1937)
  • Katalonya’ya Selam (1938)
  • Daralma (1939)
  • Hayvan Çiftliği (1945)
  • Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1949)
 

Geri
Üst