Dünyanın En Tehlikeli 10 Sporu | Kogo Society Forum

Dünyanın En Tehlikeli 10 Sporu

Lola 

Yönetici
Üyelik
3 Eylül 2019
Mesajlar
238
Cinsiyet
Kadın ♀️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı
Dünyanın En Tehlikeli 10 Sporu

Dünyanın En Tehlikeli 10 Sporu


Helikopter Kayağı

Helikopterden atlayıp kayak yapmak, dikkatli olunmadığı taktirde, beraberinde birçok kas ve iskelet yaralanması veya sakatlıklara yol açabilmektedir. Bu sporu yapmak isterseniz Kanada ideal bir seçim olacaktır.

Amigoluk

Ponpon kızlar, spor takımlarını desteklemek için sık sık tehlikeli hareketler yapmaktadır. Çoğunlukla üyelerini havaya fırlatma ve insan piramitleri yapma üzerine kurulu bir spordur. Tüm bunlar hem izleyicilerin hem de takımın motivasyonu için yararlı olsa da her yıl 20.000’e yakın yaralanma meydana gelmektedir.

Kızak

90 km/s hıza çıkmak her araç için tehlikeli iken bunun donmuş buz üzerinde yapılması olayı bambaşka bir seviyeye çıkarmaktadır. Kızak, oyuncuların sırtüstü şekilde kızağın üstünde kayması sporudur. Kaynaklar bu terimin ilk kez 1905 yılında kullanıldığını göstermektedir. Tehlikeli spor kategorisinde olmasının sebebi birçok ölüme sebebiyet vermesidir. Son kurbanı, Gürcistan’ın büyük bir atleti olan Nodar Kumaritashvili’dir. Kanada’da düzenlenen 2010 Olimpiyatlarının açılış gününde hayatını kaybetmiştir.

Yarış

Bisiklet veya araba yarışı farketmeksizin toplu halde veya süreye karşı yapılan her yarış tehlikelidir. Her ne kadar son yıllarda bu konu hakkında önlemler alınmışsa da, yarışlar hala dünyanın en ölümcül sporlarından biridir. Son 20 yılda araba yarışı nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı 40’tan fazladır.

Jimnastik

Jimnastik, güç, esneklik ve dengenin birleşimi bir spordur. Bu sporla ilgilenen insanların yaralanma sebepleri oldukça farklı ve korkutucu olabilmektedir. Kemik ve bilek kırıklıkları veya omurga kırıkları sık görülen yaralanma çeşitleridir.

Rodeo

Rodeo, boğa veya at gibi bir hayvanın üzerinde eyersiz olabildiğince uzun süre durabilme üzerine kurulu yarışma ve spordur. Orta ve Kuzey Amerika’da gerçekleştirilen yarışma amaçlı bir gelenektir. Rodeo İspanyolca bir kelimedir ve hayvanların markalanmak üzere toplanması anlamına gelir. Jallikattu sporuna benzemektedir. Bu sporda en yaygın olarak görülen yaralanma çeşitleri, boyun ve baş yaralanmaları ve kemik kırılmasıdır.

Futbol

Futbolda yaralanma sıklığı oldukça yüksektir. Zaten bir top peşinde koşan 22 erkeğin olduğu bir spor dalında aksi durum düşünülemez. Oynanan her maçta, sağlık ekibinin olması ve gerektiği yerde müdahale etmeleri yaralanma derecelerini düşürse de bağ yırtılmaları, kırıklar ve kas zedelenmesi gibi yaralanmalar sık görülür. Tüm bunlara rağmen popüleritesini asla kaybetmeyen bir spor dalıdır.

Boks


Boks, her ne kadar son yıllarda alınan önlemler artmış olsa da (daha yumuşak eldivenler ve daha iyi kasklar gibi) dünyanın en tehlikeli üçüncü sporudur. Kariyer planlarını boksör olarak planlayan insanların % 90’ına yakının kariyerleri beyin hasarı ve yaralanması gibi nedenlerle sona ermiştir. Ayrıca boksörler yaşamlarının ilerleyen zamanlarında Parkinson ve Alzheimer gibi nöral hastalıklarla karşılaşmaktadır.

Jallikattu

Tamil Nadu Hindistan’daki eyaletlerden biridir. Pongal olayı sırasında (insanların, onları doyuran hasata teşekkür etme şekli) boğları evcilleştirmeye çalışılmasıdır. Jallikattu hem insanlar için hemde hayvanlar için oldukça tehlikeli bir spordur. Bir boğanın açık alana bırakılıp katılımcılar tarafından yakalanmaya ve kontrol altına almaya çalışması şeklinde özetlenebilir. Son 20 yılda bu tehlikeli spora katılıp ölen kişi ayısı 200’den fazladır.

Temel Atlama (Base Jumping)

Bazı insanlar kendilerini binalardan veya dağlardan aşağı atmak için bir uçağa bile ihtiyaç duymazlar. Temel atlamada bir paraşüt kullanır, ancak kelimeden de anlaşılacağı gibi, aslında farklı yerlerden atlarlar. BASE (buildings/artennas/spans/earth), Binalar, Antenler, Açıklıklar ve Toprak anlamına gelir. Adrenalin dolu bu aktivitede insanlar yüksek kulelerden veya binalardan paraşütle atlarlar.
 

Geri
Üst