Bilgisayar Tarihinin En Etkili & En Tehlikeli Virüsleri | Kogo Society Forum

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
632
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Bilgisayar Tarihinin En Etkili & En Tehlikeli Virüsleri

Bilgisayar Tarihinin En Etkili & En Tehlikeli Virüsleri

Günümüzde dijital dünyanın vebası olarak nitelendirilen bilgisayar virüsleri zaman zaman dünya ekonomisini de tehdit edecek boyutlarda zararlara neden oluyor. Her geçen gün daha da gelişen ve etkili hale gelen bilgisayar virüsleri içerisinde günümüze kadar en etkili ve en fazla zararı veren virüsleri sizler için derledik.

Bilgisayar dünyasının en büyük baş belası ve belki birçok bilgisayar kullanıcısının korkulu rüyası... Onlar dijital çağımızın en büyük hastalığı ve verilerimizin en azılı düşmanı. Evet, onlar bilgisayar virüsleri... Bilgisayarınızdaki verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi korumak için ne tip yöntem ve yazılımlar kullanıyorsunuz bilmiyoruz fakat bu listedeki virüslerden biriyle karşılaşırsanız başınız fena halde derde girebilir;

1) Netsky Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Almanya

Yılı: 2004

Netsky, 18 yaşındaki bir Alman hacker olan Sven Jaschan tarafından yazılmıştı. Netsky, dünyanın e-posta yoluyla yayılan en yaygın virüsü haline gelmişti. Virüsün, Bagle ve Mydoom virüslerinin yazarları ile dalga geçmek amacı taşıdığı tahmin ediliyor, zira kodları içerisinde onları aşağıladığı gibi sistemde bulması durumunda da temizliyordu. Netsky, aynı zamanda bulaştığı sistemin rastgele zamanlarda can sıkıcı bip sesleri çıkarmasına sebep oluyordu.

2) Bugbear Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Bilinmiyor

Yılı: 2002

Bugbear wormu, virüs tarihinin zorlu zararlılarından birisiydi. Sistemlere bulaşmak için üç farklı yöntem kulanan virüs, karmaşık olmakla kalmıyor, aynı zamanda bulaştığı sistemin tüm kontrolünün uzaktan ele geçirilmesine imkân veriyordu. Virüs aynı zamanda şifreleri ve kredi kartı bilgilerini depolama ve bunları belirli e-posta adreslerine gönderme yeteneğine sahipti.

En hızlı yayılan virüslerden olan Bugbear, çıktığının ilk günü, 100 ülkede 22 bin bilgisayarı etkilemeyi başarmıştı.

3) BadTrans Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Bilinmiyor

Yılı: 2001

BadTrans, yazarına en çok getiri sağlayan virüslerinden birisiydi. Bir bakıma ekonomik kazanç amaçlı zararlı yazılımların ilk ve en güçlü örneklerindendi. Solucan, kullanıcının bastığı tuşları kaydeden ve bu yolla şifreleri ve kredi kartı numaralarını öğrenmeye çalışan bir yazılımdı. Kaydettiği bilgileri ise belirli e-posta adreslerine gönderiyordu.

4) Solar Sunrise Virüsü

Tahmini çıkış yeri: ABD

Yılı: 1998

Solar Sunrise Kaliforniya'da yaşayan iki genç tarafından tasarlanmıştı. Virüs çok hızlı bir yayılma hızı yakalamış, sonuçta NASA ve Pentagon bilgisayarlarına da sızmayı başarmıştı. Olay ABD hükümetinde panik yaratmış ve raporlar Amerikan başkanlığına kadar gelmişti. Virüse Solar Sunrise adını ise, virüsün yeni bir uluslar arası saldırıyı temsil ettiğini düşünen Pentagon vermişti.

Bu yanlış anlaşılmanın, Stuxnet gibi güdümlü siber saldırılara ilham olup olmadığı ise merak konusu.

5) Dark Avenger Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Bulgaristan

Yılı: 1989

80'lerin sonunda, Bulgaristan'dan gelen bu virüs kötü ünüyle tanınmayı başarmıştı. Dark Avanger, uluslarası medyanın ilgisini çekmeyi başaran ilk virüstü. Virüs MS-DOS işletimi sistemini hedef alıyor ve sistem çökene dek anlamsız kodlarla dolduruyordu. Virüsün içerisinde ise bir gizli mesaj bulunuyordu: "Eddie yaşıyor.....zamanın herhangi bir yerinde."

6) Bandook Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Bilinmiyor

Yılı: 2005

Bandook, bulaştığı sistemlerde arka kapı açan bir solucandı. Etkilediği işletim sistemleri se Windows 2000, XP, 2003 ve Windows Vista. Solucan kullanılan güvenlik duvarı yazılımlarını aşmayı başarıyor ve sistemin kontrolünün uzaktan ele geçirilebilmesini sağlıyordu.

7) SoBig Virüsü

Tahmini çıkış yeri: ABD

Yılı: 2003

SoBig, milyonlarca Windows bilgisayarını etkilemişti. Kendini yaymak için e-posta göndermeyi tercih eden virüslerden olan SoBig, kendisini kullanıcının adres defterindeki kişilere gönderiyordu. Gönderdiği postalara çeşitli başlıklar atan virüs, e-posta ayrıntılarının eklentide olduğunu belirten bir mesaj da ekliyordu.

8) Stuxnet Virüsü

Tahmini çıkış yeri: İran

Yılı: 2010

Stuxnet solucanı ortaya çıktığı zaman panik yaratmıştı, çünkü İran'ın nükleer yakıt ürettiği santrifüjleri bozmayı hedefliyordu. Stuxnet aynı zamanda yeni bir askeri saldırı yöntemi olarak herkesi endişelendirdi.

9) Sasser Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Almanya

Yılı: 2004

Yazdığı Netsky virüsü ile ünlenen Sven Jaschan tarafından yazılmıştı. Sasser, gencin elinden çıkan en yıkıcı yazılım olarak başyapıtı gibiydi. Sasser'in yarattığı maddi zarar inanılmaz bir rakama ulaşmıştı: 18 milyar dolar.

Haylaz genç, bunun sonucunda bir çok suçla yargılandı. Örnek vermek gerekirse bunlardan ikisi, Fransız haber ajansının uydularını devre dışı bırakmak ve Delta Havayolları'nın uçuşlarının iptal edilmesine sebep olmaktı.

10) Mariposa Virüsü

Tahmini çıkış yeri: İspanya

Yılı: 2010

Mariposa bir botnet virüsüydü. 190 ülkede yaklaşık 12,7 milyon bilgisayarı etkilediği düşünülüyor. Ağı çökermeyi başaran polis yetkilileri, Mariposa'nın İspanya kaynaklı olduğunu düşündüklerini belirtmişti. Virüsün kullanım amacı kullanıcıların kredi kartı numaralarını ve banka hesap bilgilerini ele geçirmekti.

11) Klez Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Rusya

Yılı: 2002

Klez, SirCam'ın elinde tuttuğu rekor tacını almayı başarmış ve o güne dek görülmüş en hızlı yayılan virüs ünvanını eline geçirmişti. Klez, sabit diskteki dosyaları hedef alıyor ve tüm dosyaları bozuyordu. Buna ek olarak Klez, antivirüs programlarını devre dışı bırakmaya çalışıyordu.

12) SQL Slammer Virüsü

Tahmini çıkış yeri: İngiltere

Yılı: 2003

SQL Slammer web sunucularını hedef alan bir virüstü. Bulaştığı sunucuların rastgele IP adreslerine paketler göndermesini sağlıyor ve yarattığı bu yapay internet trafiği ile sunucuları olağanüstü şekilde yavaşlatıyordu, hatta durma noktasına getiriyordu. En çok etkilenen sunucular ise; Bank of America, Continental Havayolları ve Seattle kentininkiler oldu. Çok hızlı yayılan virüs sadece 10 dakika içinde 75 bin sunucu sistemini etkisi altına almıştı.

13) Code Red Virüsü

Tahmini çıkış yeri: ABD

Yılı: 2001

Code Red solucanı ününü ve adını, bulaştığı bilgisayarları hangi amaçla kullandığına borçlu. Code Red solucanı, bulaştığı bilgisayarları, Beyaz Saray web sitesine organize saldırı düzenlemek amacıyla kullanıyordu.

Sisteme bulaşması için herhangi bir dosyayı çalıştırmanız gerekmediği için, bir çoğu şirket sistemleri olmak üzere yüz binlerce sistem ağını etkilemişti.

14) Storm Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Avrupa

Yılı: 2007

Storm solucanı 50 milyon kadar bilgisayara bulaşmıştı. Virüs, yayılmak için e-posta eklentilerini kullanıyor ve insanların eklentiyi açması için, örneğin 230 kişinin hayatını kaybettiği, Avrupa'yı vuran bir fırtınadan bahsediyordu. E-postanın gerçek olaylardan bahsedilen farklı versiyonları da bulunuyordu.

Solucanın kullanım amacıysa yine kazanç sağlamak olup bu kez kullanıcıların bilgilerini e-posta ile göndermek yerine, kişisel bilgileri daha sonra satmak amacıyla bir veritabanında depoluyordu. Kolay kolay tespit edilemeyen virüsün, 30 dakikada bir değişim geçirdiği tahmin ediliyor.

15) Mydoom Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Rusya

Yılı: 2004

Mydoom, internetin gördüğü en hızlı yayılan virüs olma ünvanını taşıyor. Yayılmak için istenmeyen e-posta gönderen aracıları kullanıyordu. Solucan, bulaştığı bilgisayarların uzaktan kontrol edilmesine imkân veriyordu. Bazı türleri belirli web sitelerine saldıran (Microsoft ve SCO Group) solucanın Kaza ağı üzerinden de yayıldığı tahmin ediliyor.

16) Nimda Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Bilinmiyor

Yılı: 2001

Nimda'nın tarihin en karmaşık virüslerinden birisi olduğu düşünülüyor. Yayılmak için beş farklı yöntem kullanan virüs, bir sisteme bulaştığında yönetici hesabı oluşturuyor, sabit diski ve internet trafiğini felç ediyordu. Hem kişisel bilgisayarları, hem de sunucuları etkileyen Nimda'nın sisteme bulaşması için herhangi bir dosyanın çalıştırılması gerekmiyor.

17) Melissa Virüsü

Tahmini çıkış yeri: ABD

Yılı: 1999

En çok yayılan makro virüs olan Melissa, Florida'daki bir egzotik dansçının ismini almıştı. Word, Excel ve Outlook belgelerine sızan virüs, e-posta yoluyla en çok yayılan virüslerden birisi oldu. Sadece Kuzey Amerika'da 1 milyon bilgisayarı etkileyen Melissa, kullanıcıların tüm e-posta eklentilerinden korkmasına sebep olmuştu.

Melissa, diğer yandan güvenlik yazılımları sektörünün gelişmesinde de önemli rol oynamıştır.

18) I LOVE YOU Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Filipin

Yılı: 2000

I LOVE YOU bir gecede milyonlarca bilgisayara ulaşmayı başarmış bir virüstü. Sisteme bulaştığında, yaptığı ilk iş, şifre ve kullanıcı adlarını çalmak için bir solucan indirmek oluyordu. Filipinli bir öğrenci tarafından hazırlanan virüs, zalim bir başlıkla geliyordu: "I LOVE YOU." Virüsün doğrudan ve dolaylı olarak sebep olduğu maddi zararın ise 10 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

19) Conficker Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Avrupa
Yılı: 2009

Conficker, tam 200 ülkeye yayılmış ve on milyonlarca bilgisayar ve sunucuya bulaşmıştı. Conficker, tüm zamanların en tehlikeli virüsü konumunda. Conficker bir çok zararlı yazılım tekniği kullanıyor ve aynı zamanda yarı virüs, yarı solucan özellikleri taşıyordu.

Conficker'in sisteme bulaştığında yaptığı ilk iş otomatik güncelleştirmeleri devre dışı bırakmak ve sistemdeki güvenlik yazılımlarına saldırmaktı. Avrupa'da yıkıcı bir etki yapan Conficker, önemli yerlere de sızmıştı: İngiliz Savunma Bakanlığı, Fransız Donanması ve Norveç Polisi.

Her zaman karşı önlemlerden bir adım önde olmaya çalışan virüsün çeşitli farklı sürümleri ortaya çıkmıştı. Conficker, halen modern çağın en yıkıcı bilgisayar virüsü konumunda.

20) Zeus Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Amerika
Yılı: 2009

Zeus, Windows kullanan kişisel bilgisayar kullanıcılarının verilerini ele geçirmek amacıyla oluşturulan bir truva atı virüsüydü. Birçok bilgisayar kullanıcısı phishing ve scam çalışmaları sayesinde Zeus virüsüne kapılmış ve virüs ancak 2009 yılında teşhis edilebilmişti. Yayıldığı süreç boyunca binlerce kullanıcının verisini ele geçirmeyi başaran Zeus virüsü FTP bilgilerinden banka bilgilerine, banka bilgilerinden mail adresi ve sosyal ağ hesaplarına kadar onlarca alandan kullanıcıların hesabını ele geçirmeyi başarmıştı.

Yapılan açıklamalara göre yalnızca Amerika’da Zeus bilgisayarı 1 milyon bilgisayar üzerinde etkili olmayı başarmıştı. Virüsün tüm dünyaya yayıldığını düşünecek olursak sanırım Zeus’un ne kadar başarılı olduğunu anlayabiliriz. Zeus virüsü sayesinde virüsün oluşturucuları toplamda 70 Milyon Dolar çalmayı başardı.

Devlet destekli olarak başlatılan operasyon sonucundaysa virüs ve kullanımına yardımcı olan 100 kişilik büyük bir ekip ele geçirildi. 2010 Yılında Zeus virüsü tarihin tozlu raflarında kaybolmak üzere sona erdirildi. Yine de bazı bilgisayar mühendisleri tarafından ortaya atılan iddialara göre Zeus virüsü hala internetteki varlığını sürdürmeye devam ediyor.

21) CryptoLocker Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Bilinmiyor
Yılı: 2013

CryptoLocker, Windows kullanan bilgisayarları hedef alan ve bulaştığı sistemin sahibinden para koparmak için faaliyetlerde bulunan bir truva atı virüsüydü. Listemizdeki virüslerin aksine CryptoLocker dağılmak için yalnızca tek bir yöntem kullanmıyordu. Mail, internet sitesi reklamları gibi birçok metot CyrptoLocker’ın dağıtılmasında kullanılmıştı.

CryptoLocker bir kere sisteme giriş yaptığında, sistem üzerindeki tüm harddisk verilerini ve bağlı çıkarılabilir depolama aygıtlarını şifreliyordu. Kurbanın dosyalarına tekrardan kavuşabilmesi ve bilgisayarını sağ salim kullanabilmesi içinse tabii ki, belli bir ödemeyi yapması gerekiyordu. Eğer kullanıcı ödeme yapmazsa bilgisayarı üzerindeki tüm veriler silinmekle tehdit ediliyordu.

CryptoLocker’dan takribi olarak 500.000 bilgisayar etkilendi ve bu bilgisayar sahiplerinin %1.3’ü ödemelerini tamamladı. Bu rakamın da 3 Milyon Dolar’a denk geldiği açıklandı.

22) Flashback Virüsü

Tahmini çıkış yeri: Cupertino / Kaliforniya
Yılı: 2011

Virüslerin hepsi elbette sadece Windows platformunu hedef almıyor. Flashback gibi aralarında Mac’leri hedef alan bazı önemli bilgisayar virüsleri de var. Flashback virüsünün amacı bilgisayarlara zarar vermek değil, bulaştığı bilgisayarı bir Botnet ağının üyesi haline getirmekti. 2011 yılında ortaya çıkan bu bilgisayar virüsü sahte Flash Player kurulumu olarak kullanıcıların karşısına çıkıyordu.

Flashback, toplamda 600,000 Mac’e bulaşmıştı. Bu Mac’lerin 274 tanesinin de Cupertino bölgesinden olduğunu belirtmekte fayda var. Daha sonradan yayınlanan güncelleme ile Mac kullanıcıları Flashback’den kurtulmayı başardı. Son verilere göreyse 2014 yılında 22,000 Mac hala Flashback virüsünün etkisi altındaymış.
 

Yeni Konular

Geri
Üst