Doğruluğu Olan & Olmayan Güzellik Algıları | Kogo Society Forum

Doğruluğu Olan & Olmayan Güzellik Algıları

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Doğruluğu Olan & Olmayan Güzellik Algıları

Doğruluğu Olan & Olmayan Güzellik Algıları


Dünyada her şey güzellik değil, güzellik kalıcı da olmayabiliyor. Zaman sizi olgunlaştırdığın da bu vücudumuza yansamakta doğal olarak. Yıllar geçtikçe insanlar şarap gibi olurlar. Değerlenirler, güzellikleri oturur. Bunları çoğu insandan işitmişsinizdir tahmin ediyorum ki. Ancak şöyle bir durum var ki doğruluğu belli olmayan bilgiler işitmişizdir çevremizden kimimiz teyzemiz den, kimimiz annemizden, kimimiz komşulardan işitmiştir bunları ve hemen inanmışızdır. Aslında bu bilgiler bildiginiz gibi doğru değil. Bazılarını biliyor veya tahmin ediyor olabilirsiniz fakat bazılarını bilmediğinizden eminiz. O bilgiler ne mi peki ?

Birlikte inceleyelim ;

Güzellik yalanı 1:

Hayatınız boyunca aldığınız güneş hasarının %80’i, 18 yaş öncesinde gerçekleşir.


“Bu istatistik, dermatologlar arasında adeta bir tür mantra haline geldi.” diyor Stanford Üniversitesinden dermatolog Katie Rodan. “Şu an ise haksız çıktığımız için çok mutluyuz.” Yapılan yeni bir araştırmaya göre, UV ışınlarının yalnızca %23’üne 18 yaşından önce maruz kalıyoruz. Oran 40 yaşında yaklaşık %46’ya; 59 yaşında ise %74’e ulaşıyor. Yani artık hiç kimse ‘bana olan oldu’ diyemeyecek. Hala ciddi güneş kremi kullanımı ile güneş kaynaklı yaşlanmayı önleyebilirsiniz.

Güzellik yalanı 2:

Uykusuzluk, gözaltlarının kararmasına sebep olur.


Uyku yetersizliği, birçok şeye sebep olabilir – hafızada boşluklar, kilo artışı gibi. Ama gözaltlarınızdaki gölgeler için ailenize söylenin. “Koyu renkli gözaltları, bölgedeki ince cildin altında bulunan damar yoğunluğunun bir sonucudur.” diyor Yale Üniversitesinden dermatolog prof David Leffell. “Genetik tarafından belirlenirler; dolayısıyla daha az ya da daha çok uyku, herhangi bir değişime sebep olmaz.”

Güzellik yalanı 3:

Yağlı gıdalar ve çikolata, sivilce patlamasına sebep olur.


Bu söylemin gerçeğe dönüştüğünü gördüğünüz mü hiç? Öyleyse neden hala inanıyorsunuz? Gerçek şu ki suşi ve kabuklu deniz hayvanları, yüksek iyot içerikleri sebebi ile akneleri artırabilecek tek gıda türleridir, diyor Cornell Üniversitesi Weil Tıp Fakültesinden dermatolog Diane Berson.

Güzellik yalanı 4:

Bol su içmek, cildi nemlendiri ve gençleştirir.


Cildin nem seviyesi, çevreden (düşük nem oranı ya da sert rüzgârlar) ve yaştan (yağ üretimi zamanla yavaşlar) etkilenir; su içmek için mutfağa yaptığınız ziyaretlerin sayısından değil. “Cildi yalnızca dışarıdan, nemlendirici ile nemlendirebilirsiniz.” diyor Rodan. “Cilt, bükülen boynunu su ile kaldırabilen bir bitki değildir.” Cildiniz ekstrem bir şekilde susuz kalırsa (genelde hastalık sonucu), soluk bir renk alır. “Ama susuzluğunuzu giderdiğiniz sürece, vücudunuz maksimum derecede nemli olacaktır.” diyor New York Üniversitesinden doç dr Dennis Gross.

Güzellik yalanı 5:

Bacak bacak üstüne atmak, varisli damarlar oluşmasına sebep olur.


Varisli damarlara, genetik, hamilelik ve ayakta uzun süre geçirmek sebep olur. “Bacak bacak üstüne atmak, damarlar üzerinde biraz baskı uygular; ancak varisli damarların oluşması için, aylar boyunca, günde 12 saat bacak bacak üstüne atmanız gerekirdi.” diyor Berson.

Doğruluğu Olan & Olmayan Güzellik Algıları


‘Saçları günde 100 kez taramak, onları daha sağlıklı ve parlak yapar’: Yanlış

Saçlarınız, düzenli tarandıklarında daha sağlıklı olacaklar diye bir kural yok. Üstelik, düşük kaliteli fırçalar saç uçlarının kırılmasına yol açabiliyor.

Öneri: Saçlarınızı taradıktan sonra parmak uçlarınızla saç derinize masaj yaparsanız, bu şekilde kan dolaşımınız hızlanacak ve saç kökleriniz daha çok beslenecektir.

‘Karbonat, dişleri beyazlatır’: Doğru

Karbonat, bize ışıltılı dişler sağlar. Bunun için, diş fırçasına biraz karbonat döküp dişlerinizi 2-3 dakika fırçalayın, sonra ağzınızı suyla iyice çalkalayın.

Öneri: Dişleri karbonatla sık sık fırçalamak, dişin en üst tabakası olan minesini incelteceğinden, bu işlemi haftada bir kez yapmak yeterlidir.

‘Çay, gözdeki şişkinlikleri hemen indirir’: Doğru

Yorgun gözlerinize uygulayacağınız rahatlatıcı bir çay kompresi, kendinizi harika hissetmenizi sağlar. Çünkü, çayın dinlendirici ve şişkinlik giderici etkisi var.

Öneri: İki tane çay poşetinin üzerine sıcak su dökün ve biraz demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra, gözlerinizin üstüne koyup beş dakika bekleyin.

‘Limon suyu saçın rengini açar’: Doğru

Doğal kumral olan saçlarınızın rengini, limon ve güneş ışınlarıyla daha da sarartabilirsiniz. Limon suyunu, üçte bir oranında normal suyla seyreltip saçınıza sürün ve güneş altında bir saat bekleyin.

Doğruluğu Olan & Olmayan Güzellik Algıları


Öneri: Bu işlem sadece doğal sarışınlar da ve kumrallarda işe yarar. Öte yandan, bu işlemi çok sık yapmamalısınız. Çünkü, limonun içeriğindeki asit, saçınızın tel tel olmasına ve mat görünmesine yol açabilir.

‘Vücudumuzdaki tüylerin jiletle alınması, onların daha gür çıkmalarına neden olur’: Yanlış

Tıraş edilmiş tüyler, kimi zaman ele daha gürmüş gibi gelir. Ama bunun nedeni, jiletle kesilmiş tüylerin uçlarının, jiletle kesilmemiş tüylerdeki gibi sivri değil de küt olmasıdır. Tüyler bir süre uzadıktan sonra, bu sertlik de ortadan kalkar.

Öneri: Tüylerinizi jiletle aldıktan sonra, o bölgeye nemlendirici bir krem sürerseniz, cildinizin kurumasını ve kaşınmasını önlemiş olursunuz.

‘Diş macunu, uçuk ve sivilcelere iyi gelir’: Yanlış

Diş macununun sivilceyi iyileştirdiği söylenir. Ama, macunun kurutucu özelliği olmasına rağmen, içerdiği ‘flor’ cildi tahriş edebilir.

Öneri: Uçuklar ve sivilceler için, bu konuda özel olarak geliştirilmiş ürünleri tercih etmelisiniz.

‘Havuç yemek, cildi güneş yanığına karşı korur’: Yanlış

Havuç yiyerek güneşin zararlı ışınlarından korunmamız mümkün değil. Güneşten zarar görmemek için, güneş ışınlarından ölçülü yararlanmalı ve yüksek koruma faktörlü güneş yağları kullanmalıyız.

Öneri: Havuç tek başına yeterli olmasa da, güneş kremiyle birlikte kullanıldığında harikalar yaratır. Çünkü, havuçtaki ‘beta-karoten’, bronzlaşmayı hızlandırır.

‘Dudak bakım kremleri bağımlılık yapar’: Yanlış

Dudak bakım kremlerine karşı bir bağımlılık gelişmez. Dudakların hassas derisinin kendi başına yağ üretme yeteneği yoktur. Dolayısıyla, düzenli olarak dudak bakım kremi kullanmanızda hiçbir sakınca yok.

Doğruluğu Olan & Olmayan Güzellik Algıları


Öneri: Güneşli havalarda, koruma faktörlü dudak bakım kremlerinden birini tercih edin ki, dudağınız zararlı ışınlara karşı da korunsun.

‘Limon suyu, çilleri ortadan kaldırır’: Yanlış

Limon suyu zaten ince olan cildi tahriş edebilir. Yüzünüzde çilleriniz varsa, yüksek koruma faktörüne sahip güneş kremleri kullanabilirsiniz.

Öneri: Limon suyunu, diz ve dirsekleriniz deki sertleşmiş bölgeleri yumuşatmak için kullanabilirsiniz.

‘Selülite karşı kahve için’: Doğru

Kahve, iki tarafı keskin bir bıçağa benzer: fazla içtiğiniz takdirde, cildinizin portakal kabuğu görünümü artabilir. Öte yandan, selülit önleyici kremlerin pek çoğunda bulunan kafein, zehirli maddeleri vücudumuzun problemli alanlarından atar ve bu can sıkıcı görünümden de kurtulmamızı sağlar.

Öneri: Kahve keyfiniz, günde iki fincanı aşmamalı. Uzmanlar, fazlasının selülite neden olabileceğini söylüyorlar.
 

Geri
Üst