C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? | Kogo Society Forum

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Lola 

Yönetici
Üyelik
3 Eylül 2019
Mesajlar
238
Cinsiyet
Kadın ♀️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı
C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C Vitamini


C Vitamini Nedir?

Suda eriyen vitaminler sınıfında olan C vitamini (askorbik asit), insan vücudunda üretilmeyen bu yüzden insanların besinlerden almak zorunda oldukları, yardımcı bir vitamindir. Kemik, diş ve damar sağlığını koruyan, vücuda hastalıklara karşı direnç kazandıran bir elementtir.

Sağlıklı yaşamak, doğru vücut gelişimi, hücrelerin ve organlarımızın düzenli çalışması ve görevlerini yerlerine getirebilmesine bağlıdır. Metabolizmanın bu tempoya uymak düzenli olarak çalışmak için vitaminlere çok ihtiyacı vardır. Vücudumuzda hangi işlevi gören vitaminimiz eksikse bu muhakkak bir etki ile bize kendisini gösterir. Ve bu duruma önlem almamız gerekecektir.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir görevi vardır.
  • Enerji üretmede görevlidir.
  • Kemikleri, cildi, eklemleri güçlendirmede görevlidir.
  • Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir.
  • Hücre yenilenmesini ve cildin sıkılığını sağlayan kollajen dokunun üretimi C vitamini sayesinde olur. Yani hücre yenileme özelliğinden dolayı C vitamini cilde faydası oldukça yüksektir.
  • C vitamini güçlü bir antioksidandır ve yaşlanmaya karşı çalışarak da yine cilde fayda sağlar.
C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C Vitamini


Hepimizin bildiği gibi başta turunçgiller olmak üzere; portakal, mandalina ve greyfurt gibi turunçgiller, ayrıca kivi, kiraz, kavun, acı yeşil biber, kuşburnu, koyu yeşil yapraklı sebzeler, patates ve domateste de bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Peki bunlardan başka C vitamini hangi besinlerde bulunur, hiç merak ettiniz mi?
  • Tüketeceğiniz 1 adet kivi günlük C vitamini ihtiyacının %140’ına kadarkarşılar. Aynı zamanda E vitamini, potasyum, bakır ve K vitamini bakımından da zengindir
  • Gün içinde tüketeceğiniz 1 adet çilek günlük C vitamini ihtiyacının %7’sini karşılar. Aynı zamanda çilek, potasyum, besin lifi, manganez ve folat için çok önemli bir besin kaynağıdır.
  • 1 adet yeşil, kırmızı, sarı ya da dolmalık biber günlük ihtiyacın tamamını karşılamaya yeter. Yeşil ve kırmızı biber aynı zamanda A vitamini, K vitamini, magnezyum, fosfor, B6 vitamini, potasyum, bakır ve manganez bakımından zengindir.
  • 100 gram brokoli günlük C vitamini ihtiyacının fazlasını karşılarken,100 gram karnabahar günlük C vitamini ihtiyacının %77’sini karşılar.
Yetişkinler için günlük gereksinim 60-75 mg’dır. Bu ihtiyaç gebelikte ve emziklilik döneminde artar. Sigara içen bireylerin günlük gereksinimleri içmeyenlerden iki kat fazladır. Bu gereksinimi C vitaminin hangi besinlerde bulunur sorusunun cevabını doğru şekilde öğrenerek bol sebze ve meyve tüketerek karşılamamız gerekmektedir.

Sebzelerden alacağımız C vitaminini en sağlıklı ve vitamini kaybetmeden tüketebilmek için evlerimizde buhar yöntemi ile sebze pişirmemizi sağlayan ürünlerden alabiliriz. Meyve tüketmek konusunda ise, özellikle çocuklarımız bazen meyveleri yemek istemediklerinde, katı meyve sıkacakları ile onlara keyifli kokteyller hazırlayabilir, C vitamini gereksinimlerini keyifli hale getirebiliriz.

C Vitamini


C Vitamini Yetersizliğinde Görülen Rahatsızlıklar

Ağır C vitamini yetersizliğinde skorbüt hastalığı oluşur. Sık hastalanma, sık nezle, grip, dişeti kanamaları, vücutta halka gibi morlukların oluşması, yaraların geç iyileşmesi, ciltte döküntüler, büyümede duraklama, kansızlık gibi sorunlar ortaya çıkar.

Beslenme rejiminde askorbatın eksikliği iskorbüt hastalığına yol açar. Buna C vitamini eksikliği denir. Bu hastalık, halsizlik, kolayca kanayan diş etleri, ciltte morluklara neden olan deri altında küçük kanamalar, saçların kıvrılması, hiperkeratosis, eklem ağrısı, nefes darlığı ve letarji (uyuşukluk) şeklinde kendini gösterir. C vitamini eksikliğinin önemli bir erken belirtisi de bitkinliktir.

C vitamini fazlalığı da en az C vitamini yetersizliği kadar tehlikelidir. Suda eriyen bir vitamin olduğu için fazla alındığında vücuttan atılır. Çok yüksek doz da C vitamini alımında böbrek taşları ve ishal gelişebilir. Siz siz olun, C vitaminini kararında, dozunda ve zamanında takviye etmeyi ihmal etmeyin.

C Vitamini
 

Geri
Üst