Black Friday Nedir? | Kogo Society Forum

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Black Friday Nedir?

black-friday-nedir.jpg


Kara Cuma ismi nereden geliyor? Bu soruyu cevaplayabilmek için yaklaşık 150 sene öncesine gitmemiz gerekiyor. Black Friday kültürü, çoğu insanın düşündüğünden daha da önceleri oluşmaya başladı. Nitekim ilk zamanlarda adı böyle değildi.

Peki indirimlerin yapıldığı bir güne neden “kara” diyorlar? 19 yüzyıla dönüyoruz. Dönemin ABD Başkanı Abraham Lincoln, verdiği resmi kararla Şükran Günü’nün Kasım’ın son Perşembesi kutlanacağını açıklıyor. Zamanla bu tarih, ABD için yılbaşı sezonu için bir gayriresmi başlangıç tarihi halini aldı. Büyük markalar, özel gün için etkinlikler düzenlemeye başladılar.

Black Friday Nedir?


Tarihler 2 Aralık 1905’i gösterdiğinde, Kanada’da tarihin ilk Noel Baba geçit töreni düzenlenmişti. Zamanla ABD’de bulunan büyük firmalar ve market zincirleri de kendi geçit törenlerini düzenlemeye başladılar. Kapital düzen içinde toplum tarafından anlam verilen özel bir gün, en büyük rekabet aracı haline geldi.

Hatta ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt ile kampanyaları düzenleyen şirketlerin arası bile açıldı. Gel zaman git zaman krizin etkileri geçiyordu. 1941'de ise kriz olsun ya da olmasın nihai karar verildi. Her yıl kasım ayının son haftası kutlamalar yapılacaktı.

Black Friday Nedir?


1950’lerde ise çalışanlar arasında yeni bir furya başladı. İnsanlar Şükran Günü’nden sonraki Cuma günü için hastalık yalanı söyleyerek işlerinden izin almaya başladılar. Bu sayede Şükran Günü’nü haftasonu ile birleştirerek kendilerine 4 günlük bir tatil vermiş oluyorlardı.

Aynı zamanda cuma günleri işyerleri açık olduğu için hastalık yalanıyla tatilini uzatan insanlar alışverişlerini de o günlerde yapıyorlardı. Bu alışkanlıklar bir zaman sonra akım haline geldi, çoğu işyeri artık yalan izinleri takip edememeye başladı. Böylece bir süre sonra cuma günleri ücretli izin günleri olarak ilan edildi.

Peki "Kara Cuma" ismi nereden geliyor? Cevap: Dünya'nın en büyük ekonomik krizi

Dünya'nın en büyük ekonomik krizi


Biraz daha geçmişe gidelim. Tarih 24 Ekim 1929. Borsa çok büyük yatırımcıların desteğine rağmen yüzde 12’lik bir düşüş yaşadı. Büyük Buhran krizinin başlangıcı olarak kabul gören bu tarihi güne medya "Kara Perşembe" ismini vermişti.

1961, "Kara Cuma" isminin ilk kez kullanıldığı yıl oldu. Ancak bu isim markaların zoruna gitti, çünkü yılın en iyi satış yaptıkları zamanlardan birisi, “kara” kelimesiyle anılmaya başlamıştı. Kötü isim, kötü algı nedeniyle satışların düşeceğinden korktular.

Buraya kadar her şey tamam. Ancak "kara" kelimesi neden bir inanç için önemli birgün ile yan yana geldi? Hele hele aynı gün insanlar çılgınlar gibi alışveriş yapıyorken? Kara Cuma, yani İngilizcesi ile Black Friday, aslında güne ABD polisinin verdiği bir isim.

Dünya'nın en büyük ekonomik krizi


Daha spesifik olmak gerekirse, Philadelphia polisinin verdiği bir isim demek daha doğru. Hatta Philadelphia polisinin verdiği isimler arasında Black Saturday (Kara Cumartesi) de bulunuyor. Ancak kendisine ait bir alışveriş günü hakkı, eski alışkanlıklardan dolayı Kara Cuma’ya tanınmış.

Peki polisin bu işle ne alakası var? Koskoca polis departmanı neden böyle bir güne isim vermiş? Çünkü bu günler polisler için gerçekten kâbus gibi geçen günler oluyor. Şükran Günü’nden sonraki iki gün (Cuma ve Cumartesi) özellikle trafik sıkışıklığı nedeniyle polislerin gözünü korkuyor. Yani nasıl bizde Kurban ve Ramazan bayramlarında yoğun trafik oluyorsa, ABD ve benzer kültürler için de Şükran Günü trafik var demek.

Dünya'nın en büyük ekonomik krizi


Aslına bakarsanız perakendecilerin bu konuya negatif yaklaşmakta hakları var. Çünkü "kara" kelimesi medya tarafından hep çöküşleri ifade etmek için kullanılıyor, insanlara eski kriz gönlerini hatırlatıyordu. Hatta yıllar sonra yaşanan ve Türkiye dahil bütün dünyayı etkisi altına alan 1987 Dow Jones Borsası krizi, "kara gün" olarak akıllarda yer etmişti. Medya bu krizin yaşandığı zamanları "Kara Pazartesi" olarak isimlendirmişti. Ayrıca bu olay borsa tarihinin bir günde gördüğü en büyük düşüş oldu.

Hangi açıdan bakacak olursanız olun, "kara" kelimesi tüm kültürler tüm toplumlar için kötü olan şeylerle eş değerdi. Firmalar kara günlerden korkuyorlar, insanlar da endişe duyuyorlardı. Taa ki pozitif bir anlama kavuşana dek...

Kara Cuma olgusu pozitif bir anlama nasıl kavuştu?

Kara Cuma Nedir


iyah, muhasebeciler için olumlu anlam ifade eden bir renktir. Bunun hikayesi, çok eski zamanlara dayanıyor. Kısaca özetleyelim: Muhasebeciler defterlerinde kârı belirtmek için siyah, zararı belirtmek için de kırmızı mürekkep kullanıyorlardı. Bunun sebebi bu iki rengin dönemin en kolay ulaşılabilir renkleri olmasıydı.

Yani burada kaderin bir cilvesi var. Muhasebecilerin gözünde, Kara Cuma bir taraftan da kârlı Cuma olarak geçiyor. Perakendeciler de Kara Cuma kalıbını bir şekilde kendi taraflarına çekmeyi başararak, müthiş bir satış stratejisine imza attılar. Böylece Kara Cuma kâbus olmaktan çıkıp, toplumun gözünde de alışveriş ve indirim anlamı taşımaya başladı.

Kara Cuma Türkiye’de ne zamandır kutlanıyor?

Kara Cuma Türkiye’de ne zamandır kutlanıyor?


Kara Cuma olgusu ülkemizde Avrupa ülkelerine kıyasla daha geç vücut buldu. Bunun en önemli sebeplerinden biri, yukarıda bahsettiğimiz oluşum süreciyle ortak paydada buluşan bir kültürümüz olmaması.

Ancak 21. yüzyıl itibarıyla iletişim çağında olmamız gerçeği, Kara Cuma’nın ülkemize giriş yapmasını sağladı. Özellikle 2000’li yıllardan sonra yabancı yatırımcıların ülkemizde daha aktif bir rol oynamaya başlaması, Kara Cuma kültürünü Türkiye’ye getiren en önemli faktörlerden biri.
 

Benzer konular


Geri
Üst