Allık Kullanımına Dair Her Şey | Kogo Society Forum

Allık Kullanımına Dair Her Şey

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Allık Kullanımına Dair Her Şey

Allık Kullanımına Dair Her Şey


Allık yanağa sürülen ve makyajın vazgeçilmezi olmuş bir kozmetik ürünüdür. Yanaklara kırmızılık verdiği için allık ismini almıştır. Pembe, kırmızı ve şeftali tonlarında oldukça geniş bir renk skalası vardır. Son yıllarda bronz tonlu ve altın rengi yansımaları olan allıklar da moda haline gelmiştir. Allıklar kendi aralarında, kompakt yani sıkıştırılmış allık, krem allık, toz allık, köpük allık ve stik allık şeklinde çeşitlenirler.

Allık elmacık kemiklerinin üzerine sürülür. Elmacık kemiğini yanakların en yüksek yerleridir. Bulmakta zorlanılıyorsa, Bir fırça veya kalem yanak üzerinde yuvarlanarak bulunabilir. Allık uygularken yanaklar içeri doğru çekilir. Bu esnada zaten elmacık kemikleri ortaya çıkmış olur ve yüksek olan noktaya allık uygulanır. Allık az miktarda hafif dokunuşlarla uygulanmalıdır. Böylece doğal bir sonuç elde edilir. Allık, yanakta göz bebeğinin dış köşesi hizasından başlanarak dışa doğru sürülmelidir. Genellikle üçgen şeklinde gelmeli ve bitiş yönlerine doğru azalarak devam etmelidir.

Allık uygulaması yüz tiplerine göre farklılık gösterir. Herkesin yüz tipi farklı olduğu için allık uygulama şekli de farklıdır. Öncelikle yapılması gereken yüz tipinin belirlenmesidir. Makyajda yüz tipleri 4 ana kategoriye ayrılır. Bunlar uzun, kare, yuvarlak ve oval yüz şekilleridir. Oval yüz tipi kendi arasında üçgen, elmas ve kalp yüz tiplerine ayrılır. Oval yüz en ideal yüz tipi olarak kabul edilir ve allık uygulaması yüzü oval yüze yaklaştırmak ve elmacık kemiklerini belirginleştirmek için uygulanır.

Allığı, burun ucunda, alın bölgesinde ve çene ile elmacık kemiklerinin altında kullanabilirsiniz.

Açık tenli kişiler, pembe rengin tonlarında allık seçmelidirler. Koyu cilde sahip olanlarda, şeftali ve kahverengi güzel durmaktadır. Gündüz makyajında, yumuşak ve geniş fırçayla allık dağıtılmalıdır.

Gece makyajında ise, doğal cilt renginin iki tonu koyuluğundaki bir bronz tonlu allık daha çekici bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Allık Kullanımına Dair Her Şey


Allık kullanımı, yüz şekline göre farklılık göstermektedir:

Oval Yüz: En ideal yüz şeklidir. Oval yüze sahip kişilerde, alın bölgesi,çene kısmından biraz daha geniştir. Bu yüz şekline sahip değilseniz, ihtiyacınız olan bölgeyi belirleyip, koyu ve açık renkli fondötenlerle gölgeleme yaparak, yüz hatlarını belirginleştirebilirsiniz. Oval yüze sahip kişilerin, allık sürerken, kısa ve hafif darbelerle, elmacık kemiği ve şakaklarda yoğunlaşması iyi sonuç verir.

Kare Yüz: Bu yüz hattındaki kişilerin geniş alınları ve elmacık kemikleri vardır.Allığı elmacık kemiklerinin üzerine doğru ve köşeli olan kısımlara doğru yaymak en iyi sonucu verecektir. Böylece istenmeyen alan gözden uzaklaşmış olur. Hafif darbelerle çene, burun ve alında da kullanarak, allıktan iyi sonuç alınır.

Yuvarlak Yüz: Yuvarlak yüz hatlarına sahip kişilerin, yüzlerini daha ince göstermeleri gerekmektedir. Yuvarlak yüz hattındaki kişiler, geniş yanaklara sahiptirler. Yüzün fazla görünen kısmını koyu renkle arka plana almaları gerekir. Allık, elmacık kemiklerinin altından şakaklara doğru, çenenin iç kısmına ve alın genişliği söz konusu ise, saç diplerine sürülmelidir. Genel olarak bir V sürüşü yüzü olduğundan zayıf gösterecektir. Ayrıca saçlarınızı yanaklarınıza düşürerek hatlarınızı yumuşatmanız mümkündür.

Dikdörtgen Yüz: Bu yüz yapısına sahip kişilerde,elmacık kemiklerden şakaklara doğru hafif yukarı ve gözün dış kısmına sürmek en iyi sonucu verecek uygulamadır. Çene kısmında da hafif allık uygulamak doğrudur.

Üçgen Yüz: Bu yüz tipine sahip kişilerde, alın oldukça geniş ve çene sivridir. En doğru teknik alın ve çenenin uç kısımlarına allık uygulamak ve yanağın alt kısmını açık bırakmaktır. Böylece allık sürülen kısım arka plana alınmış olur.

Renk tonları

Allık Kullanımına Dair Her Şey Renk tonları


1- Şeftali: Açık tenli ve sarışınsan bu renk tam sana göre.

2- Pembe: Buğday tenli ve kumrallar bu tonları tercih etmeli.

3- Toprak: Esmerler yüz hatlarını belirginleştirecek kahve tonlarını kullanmalılar.

Gölge oyunları

Allık, sadece yüzünü renklendirmekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli gölgelendirmelerle yüz hatlarının daha belirgin olmasını sağlar. İşte bunun için yapman gerekenler…

Yüzün ovalse

Kalem veya stick allığınla elmacık kemikleri ve çenene küçük çarpı işaretleri yap. Sonra da bunları parmağınla hafifçe dağıt.

Yüzün yuvarlaksa

Yüzünü daha ince göstermek için, fotoğraftaki gibi her iki kaşının üst kısmına, şakaklarına ve alt kısmına küçük çarpılar yapıp, yine parmaklarınla dağıt.

Yüzün uzunsa

Yüzünün daha oval görünmesini sağlamak için allığını saç diplerine elmacık kemiklerine ve çenene uygulayıp, iyice dağıt. Dilersen üzerine bir kat transparan pudra sürerek daha yumuşak bir görüntü elde edebilirsin.

Hangi allık nasıl sürülür?

Hangi allık nasıl sürülür?


Toz allık

Toz allıklar cilde mat bir görünüm verir. Fazla pratik değildir ama gün boyu kalıcılığını sürdürür. Nasıl uygulayacağına gelince; Büyük allık fırçanı toz allığının üzerine sürüp, fazlalığını hafifçe silkeledikten sonra, elmacık kemiklerine uygula. Gölge yapmak için allığının bir ton koyusunu şakaklarının alt kısmına ince bir çizgi şeklinde sürüp iyice dağıt. Fazlalığını kağıt peçeteyle alıp, üzerine bir kat transparan pudra sür.

Likit allık

Cilde bebeksi bir pembelik vermek için daha iyi bir yol olamaz! Çok yaygın olmasa da büyük cosmo-shop’larda rahatlıkla bulabileceğin likit allıklar, tıpkı oje gibi şişe ve fırçadan oluşur. Fırçayı şişeye daldırıp, fazlalığını silkeledikten sonra yanaklarına çizgiler halinde sürüp, pamuk yardımıyla iyice dağıt.

Stick allık

Fırça gerektirmeyen ve cilde ekstra parlaklık kazandıran stick allığı uygulamak çok kolay. Tek yapman gereken bulamaç gibi bir görüntüye meydan vermemek için, stick allığını önce elinin üzerine sürmen ve parmaklarınla alıp, stratejik bölgelere uygulaman. Elmacık kemikleri ve burnunun üzeri bu iş için çok uygun!

Cilt Rengine Göre Allık Seçimi

Cilt Rengine Göre Allık Seçimi


Beyaz Ten: Şeftali, pembe ve çok açık doğal tonları tercih etmelisiniz.

Bej Ten: Daha koyu pembe, kahve pembe ve açık renk bronz pudra uygundur.

Bronz Ten: Mor, kiraz, yoğun bronz ve kırmızı tercih edilebilir.

Sarı – Yeşil Ten: Kahve kırmızı, kiraz ve erik rengi tercih edilebilir.

Allık Kullanılmış Makyaj Önerileri

Allık Kullanılmış Makyaj Önerileri


Allık Kullanılmış Makyaj Önerileri
 

Geri
Üst