Tarih’in Yönünü Değiştiren Suikastlar | Kogo Society Forum

Tarih’in Yönünü Değiştiren Suikastlar

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Tarih’in Yönünü Değiştiren Suikastlar

Tarih’in Yönünü Değiştiren Suikastlar


Tüm başarılı insanlar bir yerde ve bir nokta kimi insanların çıkarlarına ters düştükleri için suikaste kurban gitmişlerdir. Bu listemizde ise bahsi geçen insanların uğradıkları suikastleri inceleyeceğiz.

İşte bazılarının işine gelmediği için suikaste kurban gitmiş o isimler…

1- Martin Luther King Suikasti

Tüm dünyada ses getirmiş olan insan hakları savunucusu Martin Luther King “Benim bir hayalim var” diyerek tüm dünyadaki insan eşitliği hareketine öncülük etmiştir. Özellikle Amerika'daki siyahilerin haklarını savunun Martin Luther King bu davasında o kadar yol almış o kadar çok kişi tarafından desteklenmiştir ki Martlin Luther King’in bu başarısı bazı beyazların işine gelmemiştir. Bunun üzerine 4 Nisan 1968 Perşembe günü adını John Willard olarak yazdıran bir adam Martin Luther King’in otelinin karşısının da ki bir pansiyondan oda tutmuştur.

Martin Luther King motelinin balonuna çıkıp aşağıdaki şoförü ve arkadaşlarıyla konuşurken uzun namlulu tüfeğe sahip olan adam tüfeğini karşı pansiyondaki odasının banyosunun pervazına dayamıştı. Tetiği çektiği gibi tüfekten çıkan tek kurşun Martin Luther King’in ensesinden girip çenesinden çıktı. Balkona yığılan Martin Luther King’in ölü bedeni ülke çapındaki tüm siyahları ayaklandırdı. “Tüm ülkede beyazlar durdurulamayacak, tüm siyahlar silahlanın sesleri yükseliyordu” Ülke çapında yükselen kargaşa çok zor dinginleştirildi.

Tarih’in Yönünü Değiştiren Suikastlar


2- Rasputin Suikasti

Grigori Rasputin, cinsel hayata düşkünlüğüyle ve doğaüstü önsezileriyle çarlık Rusya’sının en önemli kişilerinden birisiydi.
Rasputin 1886 ile 1901 yılları arasında 15 sene boyunca Rusya’da gezip her yerde vaazlar verdi. Yunanistan’da bulunan Athos Dağı’na kadar gitti.

1905′te St. Petersburg’da Rasputin’in de katıldığı büyük bir dini toplantı yapıldı. Rasputin, orada Johann Von Kronstadt gibi saygın din adamlarıyla tanıştı ve kısa zaman içinde ünü yayıldı. Kendisine Çar’ın sarayına kadar bütün kapılar açılmıştı.1907 yılında Çar’ın oğlu Alexei hemofili hastalığına yakalanmıştı. Doktorlar, iç kanamalarını durduramayınca artık tıbbın çare olmadığını ve Alexei’nin yakın zamanda öleceğini bildirdiler. Bu durumun üzerine Çariçe, ermişliği ile günden güne meşhur olan Rasputin’i, saraya çağırdı.

Rasputin, küçük Alexei’in iç ve dış kanamalarını bir iki dakika içerisinde dua ederek ve elleriyle dokunarak inanılmaz şekilde durdurdu sonrasında ise sarayda kaldı. Rasputinin saraydaki konumunu çekemeyen Felix Yussupov adındaki prens önce Rasputini zehirledi işe yaramadı. Sonra silahla vurdu yine işe yaramadı. Rasputin ölmüyordu. Arkadaşı ateş etti yine ölmedi. Rasputini arabaya attılar alnına sıkıp nehre attılar uzun bir süre aradan sonra Rasputinin ölü bedeni anca bulunabildi. İşin en garip kısmı ise Rasputin’in ölmeden önce yazdığı mektupta öleceğini tarihiyle birlikte bilmesiydi.

3- John F Kennedy Suikasti

Kennedy, 22 Kasım 1963 cuma günü, saat ile 12.30 sularında eşiyle üstü açık bir arabada Dallas’taki bir konvoyun arasında ilerlerken ateş açıldı. Kennedy, ensesine ve başına isabet eden iki kurşunla Parkland Hastanesi’ne götürülürken yolda hayatını kaybetti. Vali Connally ise ağır yaralanmasına karşın kurtarıldı.

Suikastin yaşandığı gün, cinayetin sorumlusu olarak yakalanan 24 yaşındaki Dallaslı Lee Harvey Oswald de iki gün sonra bir gece kulübünün sahibi olan Jack Ruby tarafından Dallas polis müdürlüğünün önünde öldürüldü.

Olaydaki en büyük nokta ise aşağıdaki komplo teorileriydi:

1) John F. Kennedy İsrail’in nükleer programına ters düştüğü için İsrail tarafından öldürülmüştür.

2) Suikast, Pentagon,FBI,CIA ve Gizli Operasyonlar birimlerinin ortak bir suikastidir. Jim Garrison suikast ile birlikte başkan yardımcısı göreve atanacaktır ve bu sebeple hükumete gizli bir darbe yapılmıştır.

4- John Lennon Suikasti

Beatles’ın efsanevi ismi John Lennon son yıllarınca insan hakları savunuculuğuna büyük önem vermiştir. Bestelerinde kadın haklarına, ırkçılığa değinmiştir. Hristiyanlık karşıtı görüşlere de hakim olan John Lennon 8 Aralık 1980’de saat 22:50’de New York’ta Mark David Chapman tarafından sırtından 4 kere vurulmuştur. Hemen hastaneye kaldırılmasına rağmen 23:07’de John Lennon’un yaşamını yitirmiştir. John Lennon müzik tarihinin en büyük kayıplarından birisi olarak gösterilir.

Tarih’in Yönünü Değiştiren Suikastlar


5- Abdi İpekçi Suikasti

Abdi İpekçi 20 yılı aşkın süredir Milliyet gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapmış tarafsız gazetecilik ve habercilik ilkesinin yegane isimlerindendir. 1972 yılında Türkiye Basın Enstitüsü Başkanı olan Abdi İpekçi, 1 Şubat 1972 tarihinde Papa suikastiyle adından söz ettirmiş olan Mehmet Ali Ağaca tarafından suikaste kurban gitmiştir. Trafikte arabasının içinde yaşamını yitiren Abdi İpekçi özgürlük savunucusu olarak 1 Şubat 1979’da Türkiye’de hayata gözlerini yummuştur.

6- Mahatma Gandhi Suikasti

Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin öncüsü Mahatma Gandhi şiddetsiz eylem hareketinin öncüsü ve ruhani bir liderdir. Tüm Hindistan’ı kendisine ruhani olarak bağlayan asla şiddetli eylem yapmayan haftalarca ölüm orucuna yatan Gandhi öncüsü olduğu Hindistan Bağımsızlık Hareketini de başarıyla sonlandırmıştır. Çabalarının sonucunda Hindistan 1947 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Fakat bu başarının öncüsü Gandhi, 1948 yılında Nathuram Vinayak Godse tarafından suikaste kurban giderek yaşamını yitirmiştir.

Tarih’in Yönünü Değiştiren Suikastlar


7- Malcolm X Suikasti

Malcolm X Amerika’daki Müslüman hareketinin ve siyahi haklarının savunucusuydu. Amerika’dan çıkıp Müslüman ülkelerine giden ve ordan da Hac’a giden Malcolm X Müslüman olduktan sonra şunları söylemiştir. “Ben ırkçıydım ve İslamiyeti ancak o şekilde benimsemiştim. Fakat Hz. Muhammed ve Hz. İbrahim’in yaşadıkları kutsal ülkeleri ziyaret ettikten sonra şimdi gerçek bir Müslüman oldum. Artık eski ırkçı değilim.” Malcolm X’in bu konuşması beyaz ve zenci Hristiyanların yanında kendisini Amerika’da peygamber ilan eden Elijah Muhammed’in de düşmanlığını kazanmasına yol açtı.

1965’te Hac dönüşünden kısa bir süre sonra New York’ta bir salonda dini konuşmalarından birini yaparken, kendisine sekiz adım uzaklıktan ateş edilerek öldürüldü.
Malcolm X’i, Elijah Muhammed’in öldürttüğü ileri sürüldü, Amerika zenci Müslüman hareketinin “Peygamberi” Elijah Muhammed ise bu söylentileri yalanlamak için yaptığı basın toplantısında: “O çok konuşuyordu, cezasını buldu!.” dedi.

Tarih’in Yönünü Değiştiren Suikastlar


8- Abraham Lincoln Suikasti

Lincoln, Birleşik Devletlerde yapılacak olan seçimlere 1960 yılında adaylığını koymuş ve seçimleri kazanarak 4 Mart 1961’de ABD’nin 16. Başkanı olmuştur. Lincoln seçimlerden sonra ABD başkanı olarak “Cooper Union” adlı tarihi konuşmasını yapmış, bu konuşmada köleliği savunan eyaletlere göndermede bulunmuş ve kuzeyin en güçlü kişisi olmuştur. Bunun üzerine Lincoln’ün ABD başkanlığını kabul etmek istemeyen başta Güney Carolina olmak üzere Mississippi, Florida, Alabama, Georgia, Lousiana ve Texas eyaletleri birlikten ayrılma kararı almışlar ve birleşerek “Confederate states of America” (Amerika Konfedere Devletleri) adındaki birliği kurmuşlardır. 12 Nisan 1861’de, konfedere devletlerin oluşturduğu milis kuvvetlerin Fort Sumter‘a saldırmasıyla Amerika tarihinin en önemli olaylarından olan Amerikan İç Savaşı başlamıştır.

Lincoln bu olağanüstü karışık dönemde en büyük acıyı oğlu Willie’yi kaybederek yaşamış ve bu acı onun daha çok direncini arttırmıştır. Lincoln 1 Ocak 1863 tarihinde Emancipation Proclamation’ı (Özgürlük Bildirgesi) yayınlamıştır. Bu bildirge ile tüm köleleri azat edilmiş sayılmış ve her eyaletin içinde karışıklık yaşanmasına sebep olmuştur. Lincoln, İç Savaş sonrasında yapılan seçimi kazanmış ve tekrar 4 Mart 1865’te Amerika Birleşik Devletlerinin başkanı olmuştur. Fakat Lincoln Amerika’da köleliği kaldırmasının bedelini hayatıyla ödemiştir. 14 Nisan 1865’te Washington, D.C.’deki Ford Tiyatrosu‘nda sunulan “Our American Cousin” (Amerikalı Yeğenimiz) temsilinde suikastta uğrayarak yaşamını yitirmiştir.

Tarih’in Yönünü Değiştiren Suikastlar


9- Rıdvan İsmail Paşa Suikasti

Bedirhaniler’den Abdülrezzak Efendi, konağının önündeki kaldırım yapılmayınca Rıdvan Paşa’nın yardımcısı Ahmet Ağa’yı alıkoymuş, dövmüş ve kaldırım yapılmayıncaya kadar serbest bırakmayacağını Rıdvan Paşa’ya iletmişti. Rıdvan Paşa’da kaldırım yapılacak bahanesiyle işçi kılığındaki adamlarını gönderip Ahmet Ağa’yı aldırınca ve çıkan kargaşada iki taraftan da insanlar yaralanınca Sultan II. Abdülhamid durumun yatışması için iki tarafın da barışmasını istemişti. Kısa süreli sessizlik Abdülrezzak efendi tarafından bozuldu.

23 Mart 1906 Cuma günü Abdülrezzak efendi 4 adamına Rıdvan Paşa’yı kurşunlattı. 4 katilin de ortak özelliği Kürt kökenli olmalarıydı. Hem kökenleri hem de saldırıdan sonra Abdülrezzak Efendi’nin konağına sığınmaları katillerin Bedirhanilerden olduklarını ele verdi. Tarihe Rıdvan İsmail Paşa Suikasti olarak geçen bu olay sonucunda 160 Bedirhani ve onlarla alakası olan 3 bin Kürt Trablusgarp ve Şam’a sürgün ettirildi. 2 yıl sonra affedilen Bedirhaniler ise geri döndü.

10- Uğur Mumcu Suikasti

Türkiye’nin en aydın gazetecilerinden birisi olan Uğur Mumcu, birçok kişiyi rahatsız eden yayınlar çıkarmıştı. Derin devlet, mafya ilişkilerine değinen Mumcu özgür bir gazeteci olarak bilinmeyenleri göz önüne seriyordu. PKK eylemleri, terörist saldırılar ve Ağca’nın Papa’ya suikast girişimi Uğur Mumcu’nun döneminde yaşanan siyasi ve bürokratik olaylardı. Ağca ile ceza evinde röportaj yaptı, Papa – Mafya- Ağca adlı kitabı yayınladı, Kürt- İslam ayaklanması adlı makalesini yayınladı.

Suikastin faili hiçbir zaman bulunamadı. Suikasti kimse üstlenmedi. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ise “Bu bir provakasyondur” dedi. Birçok kişiye göre Uğur Mumcu cinayeti Türkiye’yi bir laik-anti laik çatışmasına sürmek için yapılmıştı.
 

Geri
Üst