Subdomain Nedir Alt Alan Adı Ne İşe Yarar? | Kogo Society Forum

Subdomain Nedir Alt Alan Adı Ne İşe Yarar?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
632
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Subdomain Nedir Alt Alan Adı Ne İşe Yarar?

Subdomain Nedir Alt Alan Adı Ne İşe Yarar?

Subdomain Türkçe karşılığı alt domain, yani “alt alan adı” demektir. Subdomainler ana bir domaine bağlı olarak açılabilir ve arama motorları tarafından ana domainin uzantısı olarak algılanırlar.

Subdomaine bir örnekle açıklamak gerekirse; baybilisim.com ana bir domaindir, bu alan adı üzerinden kişisel blog , webmaster tecrübelerim , referanslarım, hakkımda gibi ve hoşuma giden makaleleri paylaştığım bir alandır. Atıyorum satis.baybilisim.com subdomaini açtım burada da online satış yapabileceğim bir alan adı oluşturabilirim.

Ayrıca wordpress, blogger gibi sitelerin ücretsiz sağlamış olduğu hizmetlerde subdomain kullanılarak yapılmaktadır. Google tarafından ayrı bir site olarak algılanan subdomainler, webmasterların sıkça kullandığı Alexa tarafından algılanmamaktadır. Örnek vermek gerekirse, blogger üzerinden açtığınız bir blogun, Alexa değerini öğrenmek istediğinizde bloggerla oluşturduğunuz sitenizin adresini Alexa’da site bilgileri sekmesinde yer alan arama çubuğuna yazıp aratırsanız, Alexa size blogger.com un değerlerini gösterecektir. Yani ana domain bilgileri rahatlıkla ulaşılabilirken subdomainlerin bilgileri alt alan adı oldukları için ulaşılamıyor ana domaininin bilgilerine erişim sağlanabiliyor.

Subdomainler Ne İşe Yarar?


Subdomainler Ne İşe Yarar?

Bir subdomain kullanmanın esas amacı ana domaini kuvvetlendirmektir. Her bir subdomain ayrı bir iş modeli için projelendirilip, kullanılabilir. Bu şekilde olması da tavsiye edilir. Örnek olarak mobilya dekorasyonu ve elektronik eşyalar hakkında bilgi veren bir web siteniz var ise, konular birbirinden bağımsız olduğundan dolayı subdomain kullanmak mantıklı olacaktır. Eskiden arama motorları alt alan adlarını tam olarak algılayamadığından dolayı, index konusunda bir takım zorluklar çıkmaktaydı ve site sahipleri tarafından pek kullanılmamaktaydı. Fakat arama motorlarının da gelişmesiyle bu problemler ortadan kalktı ve subdomain kullanımı yaygın hale gelmiştir. Ülkemizde ve dünyada genelde bir çok büyük forum sitesi forum.siteadi.com şeklinde subdomaine kuruludur ve o şekilde yayın yapmaktadır.

Subdomain Nasıl Oluşturulur?

Subdomainler alt alan adı olduğu için öncelikle ana domaininize bağlı sunucunun kontrol paneline( cpanel, plesk …) erişerek oradan, hostunuzun izin verdiği sayıda subdomain oluşturabilirsiniz.
 

Benzer konular

Yeni Konular

Geri
Üst