Starlink İnternet Hizmetinin Beta Takvimini Açıkladı | Kogo Society Forum

Starlink İnternet Hizmetinin Beta Takvimini Açıkladı

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Starlink İnternet Hizmetinin Beta Takvimini Açıkladı

Starlink İnternet Hizmetinin Beta Takvimini Açıkladı


SpaceX CEO’su Elon Musk; Starlink geniş bant internet hizmeti testlerinin önümüzdeki 3 ay içinde özel beta şeklinde, 6 ay içinde de kamuya açık şekilde beta olarak başlayacağını açıkladı.

Elon Musk, SpaceX’in yüksek hızda internet için uzaya yolladığı Starlink uydularının sağlayacağı geniş bant bağlantısı hakkında açıklamalarda bulundu. Kişisel Twitter hesabından ufak bir açıklama yapan Musk, geniş bant internet testlerinin 3 ay içinde özel beta şeklinde; 6 ay içinde de kamuya açık şekilde başlayacağını tüm takipçilerine duyurdu. Yapılacak ilk beta testlerinin de yüksek enlemlerde olacağını belirtti.

Musk, yaptığı açıklamaların ardından bir takipçisinin Almanya’nın da ‘yüksek enlem’ olup olmadığına dair sorduğu soruya olumlu yanıt verdi. Bunun yanında, ABD’nin de bazı kesimlerinin beta testlerine dahil edileceği düşünüldü. Çünkü, daha öncesinde Starlink hizmetinin ABD’nin bazı kesimleri için 2020 senesi içinde kullanılabilir hale getirilmesinin planlandığı yine SpaceX tarafından açıklanmıştı. Bugüne kadar yapılan tüm açıklamalara ve yayınlanan haberlere göre, 3 ay sonra başlaması beklenen testlere sadece SpaceX/Tesla çalışanları ve onların aileleri katılacak.

Halihazırda faaliyette olan Starlink uydularının sayısı 420.

Starlink İnternet Hizmetinin Beta Takvimini Açıkladı


Yakın zamanda gerçekleşen fırlatma ile birlikte, halihazırda var olan Starlink uydularının arasına 60 yeni uydu daha katıldı. Bu şekilde Musk’ın daha önce yaptığı açıklamaya göre, uyduların toplam sayısı 420 oldu. SpaceX diğer yandan, Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) başvuruda bulunarak, binlerce Starlink uydusunu ilk başta planladıklarından daha alçak bir yörüngede uçurmak için özel izin istedi.

Şirket, yeni iznindeki değişikliğin daha iyi ve geniş bant internet kapsama alanı sağlayacağını açıkladı. Daha önce de, 2018 yılında FCC’den 1.110 ila 1.325 kilometre aralığında uçabilecek 4.425 alçak yörünge uydusu için izin almıştı. 2019 yılında ise FCC, SpaceX’in iznini değiştirerek uyduların 1.584’ünü ilk izindeki değerlerin yarısında uçurmasına izin vermişti. SpaceX’in geçtiğimiz haftalarda yapmış olduğu yeni izin başvurusunda, uyduların 540 ila 570 kilometre arasında yerleştirilmesini izin verilmesi istendi. Yörünge değişikliği yapılması istenilen toplam uydu sayısı ise 2.824.

Bir diğer yandan SpaceX, başlangıçta planladıkları 4.425 uydunun yerine 4.408 uyduyu yörüngeye yerleştireceğini söylüyor. Bu sayıya, 335 ila 346 kilometrede faaliyet yürütecek olan ilave 7.518 geniş bant uydusu dahil değil. Şirket, 30.000 ilave uyduyu daha göndermeyi planladığını söylüyor, ancak bunun nasıl gelişeceğine dair henüz bir bilgi verilmedi. Şirket geçtiğimiz haftalarda FCC’den ABD için 1 milyona kadar kullanıcı terminali yerleştirme izni de almıştı.
 

Geri
Üst