Soğuk Suyla Yıkanmanın Faydaları Nelerdir | Kogo Society Forum

Soğuk Suyla Yıkanmanın Faydaları Nelerdir

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Soğuk Suyla Yıkanmanın Faydaları Nelerdir

Soğuk Suyla Yıkanmanın Faydaları Nelerdir


Soğuk duşun birçok kültürde uzun bir geçmişi var. Finlandiya, Rusya, Tayland, Kore ve Japonya gibi ülkelerde bu gelenek hala da sürdürülüyor. 1920’lerde Vincenz Priessnitz isimli bir çiftçi soğuk duşu bir anda ünlü yaptı. Hidroterapi adıyla medikal bir tedavi olarak piyasaya sunduğu soğuk duş konseptinin birçok hastalığa iyi geldiğini söylüyordu. 20. yüzyılın ikinci yarısına gelindiğinde ise hidroterapi popülaritesini oldukça yitirdi. Çünkü insanlar doktorlara ve ilaçlara daha fazla güvenmeye başlamışlardı. Bununla birlikte geçerli bir tedavi yöntemi olarak hidroterapi kullanımı devam etti. İşte size bunun için nedenler:

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Soğuk suyla duş almanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteren sayısız araştırma bulunmaktadır. Soğuk su, titremeye neden olduğu için metabolik hızı arttırır ve bağışıklık sistemini aktive eder.

Zayıflatır

Vücudumuz soğuğa maruz kaldığında ısınmak için daha fazla enerji üretmesi gerekir. Bu sayede ısınmaya çalışırken daha çok yağ yakar ve zayıflamaya yardımcı olur.

Kan dolaşımını hızlandırır

Soğuk su ile duş alanların kan dolaşımının daha hızlı olduğu kaydedilmiştir. Soğuk su kan akışını hayati organlara yönlendirir ve vücudun daha etkin kan dolaşımı yapmasını sağlar.

Depresyona karşı etkilidir

Soğuk suyun depresyonun semptomlarını azalttığı bilinmektedir. Depresif zamanlarda soğuk suyun altında bir müddet durduğunuzda kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.
Soğuk Suyla Yıkanmanın Faydaları Nelerdir

Cilt ve saçların parlamasını sağlar

Soğuk su açık gözeneklerin daralmasını sağlar. Bu sayede daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olursunuz. Ayrıca soğuk su ile duş alanların saçlarının daha parlak göründüğü belirtilmektedir.

Testesteron seviyesini arttırır

Soğuk duş alan erkeklerde testesteron seviyesinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Sperm kalitesini yükseltir

Sıcak su ve ortamlar sperm kalitesini düşürür. Bebek sahibi olmak istiyorsanız soğuk duş almanız önerilmektedir.

Daha iyi uyursunuz

Uyku sorunu olanlara soğuk duş almaları önerilmektedir. Çünkü soğuk suyun sebep olduğu şok sonrasında vücudunuz rahatlayacak ve uykuya dalmada zorluk yaşamayacaksınız.

Nefes alışverişini düzenler

Soğuk suya maruz kaldığınızda daha derin nefes alma ihtiyacı hissedersiniz. Bu sayede ak ciğerleriniz açılır ve daha fazla oksijen alımını sağlar.

Sıcaklığı Düzenler

Soğuk duşlar termojeneze (vücut ısısının üretilmesi) yol açan stresin iyi bir formunun oluşmasını sağlar. Böylece vücudunuzdaki onarım sistemleri aktive olur. Eğer kronik olarak soğuk el ve ayaklardan şikayetçiyseniz ya da çok fazla terliyorsanız, soğuk duşu deneyin.

Lenf Sistemini Güçlendirir

Lenf sistemi atık maddeleri vücuttan dışarı çıkararak patojenlerle (hastalıklarla) savaşır. Atık maddelerin taşınması lenf sıvısı ile sağlanır. Lenf sıvısının hareketi kasların kasılması ile olur. Soğuk duş bütün vücuttaki kasların kasılmasını sağladığı için lenf sistemi de daha iyi çalışır. Böylece atık maddeler vücuttan daha hızlı atılır. Eğer lenf sistemi iyi çalışmazsa atık maddeler vücudun uç noktalarında toplanır. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.

Soğuk Suyla Yıkanmanın Faydaları Nelerdir


Enerjiyi ve Canlılığı Artırır

Duşlarınızı soğuk suyla bitirmenin birçok avantajı var. Eski samuray savaşçılarının her sabah başlarını soğuk suya soktukları bilinir. Bu ruhsal düzeyde bir arınma ritüeliydi. Böylece ruhlarını temizlediklerine ve güne taze bir başlangıç yaptıklarına inanırlardı. Soğuk duş kesinlikle daha canlı ve enerjik yapar. Kalp atmaya başlar ve uykudan kaynaklı letarji ortadan kaybolur.

Hormon Üretimini Artırır

Soğuk duş hormon bezlerinin aktivitesini artırarak, vücutta daha fazla hormon salgılanmasını sağlar. Örneğin, üreme sisteminde büyük yarar sağlayarak çocuk sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilir. Sperm sayısı sıcaklık arttıkça düşer. Bu yüzden soğuk su bu konuda da işe yarayabilir.

Soğuk Su Sayesinde Saçın Üst Tabakası Güçleniyor

Saçlarım hemen yağlanıyor diyenler, dikkat! Şampuan ve saç kremi kullandıktan sonra saçlarımızı soğuk suyla durulamak son derece faydalı. Hem saçın üst tabakasını güçlendirmiş, hem de yağlanmayı engellemiş oluyoruz.

Nasıl mı? Soğuk su, saçlarımızda bulunan üst tabakanın kapalı kalmasına yardımcı oluyor. Bu sayede saçlarımız güçleniyor. Tarama sırasında kolayca oluşan saç dökülmeleri ortadan kalkıyor. Ayrıca, dış dünyadaki kirlerin, kafa derisinde birikmesi de önlenmiş oluyor.

Soğuk Su Cildimize de İyi Geliyor

Banyo yaptıktan sonra tüm vücudu 2-4 dakika boyunca soğuk suyla yıkamak cildinizin gençleşmesini sağlar. Ciltteki gözenekleri açtıktan sonra daha soğuk suyla yıkamak, bir nevi doğal mühür etkisi yaratıyor. Soğuk suyla sıkılaşmış olan gözenekler, daha sonra dış dünyadan gelen kir ve benzeri etkiler yüzünden tıkanmıyor ve sivilce sorunu da doğal olarak azalmış oluyor. Ayrıca, ciltteki yağ üretimi de soğuk suyla yıkandığınız için, bir süreliğine erteleniyor.

Soğuk su aynı zamanda bir detoks! Toksinleri ve kirleri sıkıştırarak vücuttan dışarı atıyor.

Saçlarınızı fön makinesiyle, ılık hava veren en düşük seviyede kurutun

Soğuk su ile yıkanan saçlar daha parlak ve ışıltılı görünür. Aynı mantık soğuk hava ile kurutulan saçlar için de geçerlidir. Zaten fön makinelerinde bulunan düşük ısı ayarı da bu amaç için konulmuş.

Eğer soğuk suyla yıkanmanın düşüncesi bile sizin tepeden tırnağa donmanıza sebep olduysa, biraz da sıcak suyun faydalarına değineyim. Saçlarımıza sürdüğümüz jöle, köpük vb. kimyasallar sıcak suyla şampuanlandığında, çok daha etkili bir biçimde temizlenecektir. Ayrıca, sıcak suyun saçın üst tabakasında yaptığı açıcı etki sayesinde (soğuk suyun etkisinin tam tersi) saç kremi çok daha derine işleyecek ve böylece daha saçlar daha yumuşak olacaktır.

Soğuk Duş Almanın Hiç mi Kötü Etkisi Yok ! ! !

Kısaca doğru ve kararında yapılan soğuk duşun faydaları saymakla bitmezken doktor kontrolü olmaksızın bilinçsizce yapılması, suyun soğukluk ve su altında kalma süresini doğru ayarlayamamak gibi durumlarda ise: kalp hastalıkları başta olmak üzere, zatürre, baş, boyun, omurilik, kas rahatsızlıkları gibi sağlığımızı çok ciddi anlamda tehdit edebilecek hastalıklara davetiye çıkarabileceğimiz de kesinlikle unutmamalıyız…!

Soğuk su ile duş alma ile ilgili yukarıda anlattığım şeylerin doğrulu ispatlanmış olsa da başlı başına bir tedavi yöntemi olduğunu söylemek kesinlikle mümkün değildir. Suyun bu nimetlerinden faydalanmak isterken, sağlığımızdan olmamak için; bunu bir ehlinden, öğrenerek uygulamak çok daha mantıklı bir davranış olacağını daha öncede söyledik. Tıbbında kabul ettiği pek çok alternatif tedavi yöntemlerinin var olduğu da bir gerçektir. Hatta bazı hastalıkları çözüme kavuşturma noktasında cerrahi müdahaleden çok daha az meşakkatli yöntemlerle sağlığımıza kavuşabilmemiz mümkün olabilir.
 

Geri
Üst