SEF Link (Search Engine Friendly) Nedir? | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

SEF Link (Search Engine Friendly) Nedir?

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
SEF Link (Search Engine Friendly) Nedir?

SEF Link (Search Engine Friendly) Nedir?

SEF Link, açılımı Search Engine Friendly Link ve türkçe karşılığı ise Arama Motoru Dostu Link anlamına gelen Google’ın önemsediği özel bir link yapısıdır.

Eğer Google’da aramalarda yukarı sıralarda çıkmak istiyor ve bunun sizin için önemli olduğunu düşünüyorsanız öncelikle daha önce bahsettiğimiz SERP ve SEO konularımızı incelemelisiniz. Bu optimizasyonları doğru yaptıktan sonra sıra SEF Link’in önemine gelecektir. SERP ve SEO işlemlerini yaptığınızda siteniz ister istemez bir sıralama kazanacaktır. Bu sıralama arttıkça daha yukarı çıkmak çok daha zorlaşacaktır.

Siteniz iyi sıralamalara yerleştiğinde artık rakipleriniz de en az bu konulara dikkat eden siteler olacak ve bu aşamadan sonra iş detaylara kalacaktır. Ufak tefek gözüken detaylar sıralamalarda yer değişimine neden olabilir. SEF Link bu detaylardan sayılabilir ve belki de detaylar arasında dikkat edilmesi gerekilen en büyük unsurdur.

Eğer SEF Link’e de dikkat edeceğim diyorsanız yapmanız gereken aslında kelimenin anlamında yatıyor. Arama Motoru Dostu Link vermeniz gerekiyor. Yani eğer konu başlığınız “SEF Link Nedir” ise sizin URL’niz siteadresi.com/=p?5326 veya siteadresi.com/index.php?kategori=3–seflink–.html tarzında olmaması gerekiyor. Daha basit anlatmamız gerekirse Google sizden URL adresi diye bir yol tarifi istiyor. Siz bu tarifi en basit şekilde yapmalısınız. Kelimeleriniz karıştıkça içerisine sayılar, işaretler vs. girdikçe o tarif anlaşılmaz ve başkasının tariflerine önem verirler ..

SEF Link (Search Engine Friendly) Nedir?

Sadece tek bir doğru SEF Link yapısı yoktur. Çeşitli şekillerde SEF Link yapısı görebilirsiniz. Ama bunu rahatça görebilirsiniz ki Google üzerinde bir kelime aradığınızda gelen cevaplarda muhtemelen örnek verdiğimiz gibi “siteadresi.com/=?sde5434” gibi veya benzeri konu ile alakasız bir sonuç çıkmayacaktır. Çünkü bunu SERP ve SEO konularında da anlattık URL biçiminiz SERP ve SEO konularında da önemlidir. Tavsiyemiz daha fazla “siteadresiniz.com/kategori/yazi-basligi.html” veya “siteadresiniz.com/yazi-basligi.html” şeklinde olması Google açısından oldukça rahat anlaşılır olarak görülecektir.

SEF Link (Search Engine Friendly) Nedir ? kısaca ve örneklemelerle açıklamış oldum robot.txt hakkında her türlü soru sorun ve yardım için yorum kısmını kullanabilirsiniz.
 
Üst