Resim Optimizasyonu Nedir? | Kogo Society Forum

Resim Optimizasyonu Nedir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
641
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Resim Optimizasyonu Nedir?

Resim Optimizasyonu Nedir?


Resimleri optimize etmek onların daha az yer kaplamasını ve daha çabuk yüklenmesine olanak sağlar. Böylece hem zamandan tasarruf etmiş oluşuruz hemde, İnternetimizin kotasından yememiş oluruz.

Boyutları küçültülmeyen resimler web siteler üzerinde ağırlık yavaşlama gibi etkenler oluşturduğundan sakıncalı durumlara davetiye çıkarmaktadır.
Web sitenizin yavaş açılma sorunlarından bir tanesi de sayfanızda ki resimlerinizin boyutunun büyük olmasıdır. Resimlerin kalitesi ne kadar yüksek olursa dosya boyutu da bir o kadar büyüyebiliyor.

Bundan dolayı özellikle web sitelerine resimleri eklemeden önce bazı yöntemler uygulayabiliriz;

Bunlardan en etkili olanı ise resimlerin kalitelerini bozmadan dosya boyutlarını küçültmektir. Bu işlem sırasında öncelikle EXIF Metadata olarak bilinen resmin ne zaman, hangi fotoğraf makinesiyle çekildiği gibi bazı özel bilgilerdir. Bu işlemin sonrasındaysa kalite/boyut oranı ilişkisi içerisinde dosya boyutunu küçültebiliriz.

Resimleri Küçültmenin SEO’ya Etkisi

Resimleri Küçültmenin SEO’ya Etkisi


Sitenizde kullanacağınız görsellerin boyutu sitenizin açılma hızına direkt etki etmektedir. Optimize edilmemiş görsel kullanımında bu boyutlar 2mb, 5mb ya da 10 mb olabilir. Bu da sitenizin geç açılmasına daha yavaş tepki vermesine ve Google sıralamasında gerilemenize neden olabilir.

Peki tüm siteniz için bu kadar işlemi nasıl uygulayacağız diyorsanız işte yazımızın ana odak noktası bu işlemleri online olarak hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlayan web siteleridir.

tinypng.com
compressor.io
tinyjpg.com

Yukarıda yer alan siteler aracılığı ile bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemeden, Online olarak resimlerinizin boyutunu kaliteden hemen hemen ödün vermeden küçülte bilirsiniz.
 

Benzer konular

Yeni Konular

Geri
Üst