Proxy Nedir? | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

Proxy Nedir?

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
Proxy Nedir?

Proxy Nedir

Proxy Nedir sizin kullanmış olduğunuz her hangi bir cihazın İnternet’e bağlanırken kullandığı IP adresini gizleyerek veya değiştirerek başka bir IP adresi ataması için kullanılan bir çeşit adres diyebiliriz.

Proxyler çok çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılabilmektedir. Örneğin Hackerlar tarafından yoğunlukla kullanılan bir takıp adres gizleme görevi görmektedir. İnternet sitesinin barınması için gereken sunucuların özel olmasında kullanılabilmektedirler. İrc ve DDOS saldırıları yapmak için kullanılanları da mevcuttur.

3 Proxy Çeşidi Bulunmaktadır : Transparent Proxy, Anonymous Proxy ve Elit Proxy olarak en ucuz ve basitinden en pahalı ve güçlüye doğru sıralayabiliriz.

Proxy Nedir


Transparent Proxy : Yeni başlayan kullanıcılar ve IP adresini yasal işlerde de olsa gizlemek isteyen kullanıcıların tercih ettiği bir proxy türüdür.

Anonymous Proxy : Orta seviye diye adlandırabileceğimiz genel olarak bulunması Transparent Proxy’e göre %90 daha zor olan bir proxy çeşididir. Gerçek IP adresinizi çok sağlam bir şekilde gizleyerek Bilişim uzmanı olmayan ve Devlet gibi güçlü proxy çözücü IP saptayıcı olmadan da bulunabileceğini zannetmediğim bir proxy türüdür.

Elit Proxy : Orta seviye bir proxye göre bir kaç kat daha güvenli olan ve yine Bilişim uzmanı olan ve Devlet gibi güçlü proxy çözücü IP saptayıcıların bile gerçek IP adresinizi bulup yerinizi saptaması imkansıza yakın olan bir proxy türüdür herkes tarafından erişilemez ve herkes tarafından kullanılamaz bir proxy türüdür.

Proxy Nedir kısacası hem IP adreslerini gizlemek için hemde sunucu türlerine farklı IP lerden bağlanmaya olanak sağlamak amacıyla proxyler kullanılabiliyorlar...
 
Üst