Öğrenmenin Yaşı Yoktur | Kogo Society Forum

Öğrenmenin Yaşı Yoktur

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
632
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Öğrenmenin Yaşı Yoktur

Öğrenmenin Yaşı Yoktur

Bu yazımızda sizleri çok değerli insanlarla tanıştıracağız. Belki aralarında tanıdıklarınız vardır, fakat onların öğrenmek için kaç yaşına geldiklerini biliyor muydunuz? Yazar, yatırımcı, ressam, boksör, girişimci ve nice meslek. Başarılı gördüğümüz bu insanlar öğrenmek için hiç bir zamanın geç olmadığını düşünenlerden. Daha fazla heyecanlandırmadan sizleri bu isimlerle baş başa bırakalım.

Joseph Conrad

Polonya asıllı İngiliz yazar 20 yaşına kadar İngilizce konuşmamış. 20 yaşından 39 yaşına kadar geçirdiği öğrenme sürecinden sonra 66 yaşına kadar tam 200 kitap yazmış. Öğrenmekten vazgeçmemiş olması onu bu denli başarılı yapan en temel şey olmalı.

Paul Cezanne

Fransız post-empresyonist ressam 20 yaşına kadar eline boya fırçası almamış. 24 yaşına kadar öğrenmiş. 24 yaşından 67 yaşına kadar 90'dan fazla eser bırakmış dünyaya. Muazzam değil mi sizce de? Tek çizgi öğrenmekten vazgeçmemiş olması.

Rocky Marciano

İtalyan asıllı boksör, namağlup dünya ağır siklet boks şampiyonu. Rocky filminin esin kaynağı bu adam kömür taşımış, nakliyecelik yapmış, hendekler kazmış, demiryollarında çalışmış. 20 yaşına kadar bir kere bile giymemiş boks eldivenini. 25 yaşına kadar öğrenmiş. Vazgeçmemiş. Sonuç ortada 45 yaşına kadar dünya şampiyonalarında ismini altın harflerle yazdırmış.

J.K. Rowling

Hayatı hakkında uzun uzun yazılar var. Zorluklarını konuşmaktansa 23 yaşına kadar dersler veren ve 28'ine kadar kitap yazma deneyimi olmamış biri olduğunu bilmemiz yeterli. 28 yaşından şimdiki yaşına kadar dünyada önemli bir iz bırakan Harry Potter serisini yazdığını ve başarılı olduğunu görebiliyoruz. Nasıl mı? Öğrenmekten vazgeçmeden!

Sylvester Stallone

24 yaşına kadar hiç bir filmde rol almayan Stallone, 30 yaşından 72 yaşına kadar olan bu zamana kadar başarılı olmuş. Başarı dediğimiz yolda 75 filmde rol oynadı.

Vincent Van Gogh

27 yaşına kadar hiç bir tabloya fırça vurmadı. Sadece çizdi. 27 yaşından 37 yaşına kadar gelecekte dünyada yankı uyandıracak tabloları yaptı. Öğrenmekten vazgeçmediğine eminiz, öldükten sonra başarılı olması ise tamamen zaman, vizyon farkı bizce.

Alan Rickman

İngiliz aktör, yönetmen 70 yıllık hayatının ilk 28 yılında en ufak rol kapamamış filmlerde. 28'inde öğrenmeye başlamış, 36 yaşından ölümüne kadar 56 filmde oynadı. Ne muazzam şey şu öğrenmek!

Reid Hoffman

Net servesi tam 1,7 milyar dolar. Başarılı olmasa bu kadar parayı kazanamaz öyle değil mi? Tamam biz de başarılıyız ama henüz bu kadar para yok :) Konumuza dönecek olursak,Reid Hoffman 30 yaşına kadar hiç bir işe girişmemiş. 35 yaşına kadar öğrendiği girişimcilik yolunda geç öğrenmenin, öğrenmekten vazgeçmemenin; öğrenmeye kapalı olmaya göre ne kadar önemli olduğunu görmüş oldu.

Julia Child

Amerikalı Fransız yemeklerinin şefi! Konu yemek olunca çocukluğundan beri mutfakta büyüdü gibi klişeler gelir aklımıza ama gelin görün ki Child 30 yaşına kadar bir tane bile Fransız yemeği yapmayı bilmiyordu. 30 yaşından 49 yaşına kadar öğrendi, denedi. 49 yaşında başarıyı bir yakaladı ki sormayın, 92 yaşına kadar başarı basamaklarının tepelerinde dolaştı.

Martha Stewart

Ev dekorasyonu denince akla gelmesi muhtemel bir isim. 35 yaşına kadar hiç bir evin dekoruna karışmadı. 35 yaşında bir başladı öğrenmeye 41 yaşından 73 yaşına kadar çılgınlar gibi ev dekore etti. Rakamlar muhteşem değil mi sizce de? Öğrenmiş, vazgeçmemiş, gecikmemiş.

Vera Wang

Martha gibi o da tasarladı ama evleri değil evlerin kurucusu dişilerin gelinliklerini. 39 yaşına kadar sadece moda hakkında bir şeyler yazdı. 39 yaşında öğrenmeye başladı gelinlik tasarlayı 41 yaşında başlayan başarı serüvenleri hala devam ediyor. 69 yaşında bu arada, hala öğrenmeye devam ediyor.

Dave McClure

Amerikalı yatırımcı 40 yaşına kadar hiç bir yatırım yapmamış. 500 girişime yatırım yapma hayaliyle çıktığı yolda 40 yaşından 45 yaşına kadar öğrendiği yatırımcılığı hızla yapmaya başlamış. Daha genç 48'inde ama dünyanın yatırımcıları arasında ismi en çok bilinenlerden. Öğrenmekten vazgeçmemek onun için bir motto.

Grandma Moses

Ressamsın, 78 yaşına kadar hiç bir resim yapmamışsın. Dünyada iz bırakmışsın. 78 yaşından itibaren öğrenmeye başlayan Moses, 101 yaşında öldüğü güne kadar eserlerinde olağanüstü yaşama sevincini yansıttı.

Fauja Singh

Yaşlı mı yaşlı birinden bahsedeceğiz. Kendisi maraton koşucusu. 89 yaşına kadar hiç 26 kilometrelik bir koşuya katılmamış. 107 yaşında Hindistanlı Singh, öğrenmiş bir maraton koşmayı dünyada ismini yazdırmış.
 

Yeni Konular

Geri
Üst