Numara Taşıma Sorgulaması Nasıl Yapılır | Kogo Society Forum

Numara Taşıma Sorgulaması Nasıl Yapılır

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
623
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Numara Taşıma Sorgulaması Nasıl Yapılır

Numara Taşıma Sorgulaması Nasıl Yapılır


Cep telefonu artık her yaş grubunda ve her gelir düzeyinde bulunan kişilerde bulunmaktadır. Cep telefonu artık zaruri ihtiyaç listelerinde yer almaktadır. Cep telefonu üretimi yapan firmaların satışlarına bakıldığında bir yılda milyonlarca telefon satıldığını göreceksiniz. Bu telefonlar tabi ki bir gsm hattı ile çalışmaktadır. Yani ne kadar cep telefonu varsa o kadar da cep telefonu hattı bulunmaktadır.

Bu kadar çok abonenin olduğu bir sektörde her ülkede bir kaç tane gsm operatörü bulunmaktadır. Ülkemizde de cep telefonu hattı veren 3 farklı firma bulunmaktadır. Bu firmalar Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom / Avea. Cep telefonu hattı aldığınız ilk dönemlerde hangi operatörden hat aldıysanız o hattın sadece o firmada kullana biliyordunuz. Her operatörün kendine ait bir numara kodu bulunuyordu. İşte o kod ile karşınızdakinin hangi operatörü kullandığını bile biliyordunuz. Herhangi bir şekilde firmalar arası aynı numaranın taşınması mümkün değildi. Eğer farklı bir operatörün kampanyası sizin hoşunuza gittiğinizde yeni bir hat almanız gerekmekteydi.

Numara taşıma sorgulaması yapma

Numara Taşıma Sorgulaması Nasıl Yapılır


Fakat gelişen teknoloji ile birlikte artık bu sorun ortadan kaldırıldı. Günümüzde artık numara değişikliği yapmadan yeni bir hat almadan var olan hattınızı istediğiniz bir gsm operatörüne taşıyabilirsiniz. Örnek verecek olursan Vodafone firmasına ait 0542…… numaralı hattınızı Turkcell firmasına hattınızı 0532….. ile başlayan bir numara almadan yine Turkcel’de 0542……’li olarak kullanabilirsiniz. bu sisteme numara taşıma denir.

Numara taşıma işlemleri genellikle geçmek istediğiniz operatöre göre değişiklik göstermektedir. Bu taşıma sura 3 gün ile 7 gün arasında değişmektedir. Ayrıca numara taşıma sırasında telefon hattınız en fazla 15 dakika boyunca kapanmaktadır.

Peki bu 7 günlük süre içerisinde taşıma işleminin tamamlanıp tamamlanmadığını nasıl öğrenebiliriz. bunu öğrenebilmeniz için edevlet sistemine girerek BTK’nin sitesinden işlem yapmanız gerekmektedir.

Sorgulama turkiye.gov.tr/btk-numara-tasima adresine girerek eğer e-devlet giriş şifrenizi bulunuyorsa 7/24 numaranızın taşınıp taşınmadığını sorgulayabilirsiniz. Alternatif olarak da geçiş yaptığınız operatör müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.
 
Geri
Üst