Nano Ölçekli Elektro-Optik Cihaz Geliştirildi | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
Nano Ölçekli Elektro-Optik Cihaz Geliştirildi

Nano Ölçekli Elektro-Optik Cihaz Geliştirildi


Nano ölçekli elektro-optik cihaz, yapay zeka işleme ve CMOS teknolojilerinde kullanılacak.

Oxford Üniversitesi, Münster ve Exeter üniversitelerinin iş birliği sonucunda ortaya fotonlar veya elektronlar ile programlanabilen ilk bütünleşik nano ölçeklendirme cihazı çıktı. Nano ölçekli elektro-optik cihaz, optik ve elektronik hesaplama alanlarını köprüleyebilirken, bu sayede daha hızlı ve daha verimli enerji ve bellek işlemlerini gerçekleştirilebiliyor.

Işık tabanlı, lazer veya fotonik bilgi işlem daha önce bilgisayar mimarilerine hız ve verimlilikte bir sıçrama sağlama potansiyeline sahipti. Bu yeni nano ölçekli cihaz gelişimi ise bilgisayar bileşenlerinin optik-elektronik bariyeri atlamasına gözle görülür biçimde yardımcı olmuş durumda. Araştırmacılar fotonik, plazmonik ve elektronik bellek teknolojilerinden konseptleri birleştirerek aynı anda optik veya elektriksel bellek ve işlemci olarak çalışabilen kompakt bir cihaz sunmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Nano Ölçekli Elektro-Optik Cihaz Geliştirildi


Cihaz, ışığı veya elektriği ya da bu ikisinin herhangi bir kombinasyonunu kullanarak bilgileri depolayabilir ve işleyebilir yapıda. Enerji ve işlem verimliliği fotonik hesaplamanın en önemli cazibesi olarak öne çıkıyor. Bilim insanları yeni cihazın özellikle yapay zeka işlemede işlevsel olacağını vurguluyor. Işık-temelli fotonik ile hesaplamanın elektriksel karşılığı ile CMOS teknolojilerindeki bir sonraki aşamanın anahtarı olduğuna inanılıyor.
 
Üst