Limon Kabuğunun 10 Faydası | Kogo Society Forum

Limon Kabuğunun 10 Faydası

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Limon Kabuğunun 10 Faydası

Limon Kabuğunun 10 Faydası

Herkes tarafından bilinir limonun faydaları. Nelere iyi gelmez ki.. En başta cilde iyi gelir, sivilcelerinizi söndürür, akne lekelerinizi yok eder, kırışıklık, leke gibi sorunlarınızla savaşır. Kanser hücrelerine karşı devadır.

Yemeklerimize, salatalarımıza, pasta, kurabiyelerimize, çorbalarımıza hayatımız da her şeye limon katabiliriz.
Bize C vitaminini verir, hastalıklardan korur, kışın grip iğnesi gibidir. Bağışıklığımızı güçlendirir. Kısaca anlatmak gerekirse limonun faydalarını bu şekilde sıralayabiliriz.

Peki Ya Limonun Kabuğunun Faydaları ?

Limonu olduğu gibi limonun kabuğunu da tüketebiliriz. Hatta çok sağlıklıdır. Vücutta iyi
gelmediği yer yok.

İsterseniz faydalarına bir göz atalım ;

Limon Kabuğunun 10 Faydası


1) Kansere Karşı Kemoterapi Görevi Görür

Flavonoidler, vücudumuzda üretilen aynı zamanda bazı meyve sebzelerde bulunan antioksidanlardır. Flavonoidler yaşlanmaya karşı en etkin savaşçı olarak da bilinirler. Limon kabuğu içeriğinde bol miktarda flavonoid barındırdığı için kanserli hücrelerin çoğalmasını önler. İşte bu yüzden limon kabuğu yemek özellikle cilt, meme ve kolon kanserini önleyici etkiye sahiptirler.

2) Bağışıklık sistemini Güçlendirir ve Sindirimi Kolaylaştırır Hastalıklardan Korur

Limon kabuğu C vitaminiyle birlikte vücudumuzun hastalıklarla mücadelesinde gerekli olan diğer vitamin ve bileşenlerden bolca içerir. Yani bağışıklık sistemimizin mikroplarla savaşmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak farenjit, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına bağlı gribal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur. Ayrıca limon kabuğu lifli posalı yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Tabiki de limon denilince griplerden korumaması düşünülemezdi.

3) Ağız Sağlığına Faydalıdır

C Vitamini eksikliği diş eti iltihabı, diş etlerinde kanama ve iskorbüt ( ağızda çıkan yara, diş etlerinin çekilmesi, kanama) gibi ağız problemlerine yol açar. Limon kabuğu ise C vitaminin yanı sıra ağız sağlığımızda önemli etken olan sitrik asit içerir. Dolayısıyla ağız sağlığımıza bağlı olarak dişetleri ve dişlerimizde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı limon kabuğu doğal bir önleyici gıdadır. Beyazlatır da aynı zamanda.

4) Kemikleri Güçlendicidir

Sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olmanın yolu yeterli miktarda kalsiyum almaktan geçmekte. Limon kabuğu ise kemik sağlığımızda önemli rol oynayan C vitaminin yanı sıra kalsiyum da içermektedir. Böylece limon kabuğunun kireçlenme olarak bilinen ostreoartrit hastalığına, eklemlerde iltihaplanma olarak bilinen kronik poliartrit hastalığına, romatizmaya bağlı eklem ağrılarına, kemik zayıflığına ve kemik erimelerine şifa olarak bilinir. Kalsiyum süt ve süt ürünlerinde de bulunur. Aynı şekilde Limonda da olması süt ve süt ürünleri tüketmeyenler için alternatif olabilmekte.

5) Serbest Radikalleri (Vücutta eşsiz halde gezen zararlı moleküller) Etkisizleştirir

Serbest radikaller
vücudun oluşturduğu zararlı moleküllerdir. Genelde stres altındayken veya güneş ışınlarına maruz kalındığında oluşurlar. Ayrıca hava kirliliği, çeşitli kimyasallar, sigara tüketimi de serbest radikallerin oluşumuna yol açarlar. Özellikle sigara içmek veya pasif içicilik de serbest radikal oluşumunu önemli derecede artıran bir etkendir. Serbest radikaller hücreye ve DNA yapısına zarar verirler. Bu verdiği zarardan dolayı ciltte erken yaşlanmaya ve daha ileri durumda ise cilt kanseri gibi vakalara yol açar.

Serbest radikaller hücrelerimizde fizyolojik ve patolojik reaksiyonlar aşamasında oluşabilen bir elektronunu kaybetmiş moleküllerdir. Bunlar, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde şişmeden bağışıklık sistemi hastalıklarına, yaşlanmaya hatta bazı kanser türlerine kadar pek çok hastalığa neden olabilirler. Limon kabuğu içeriğindeki C vitamini sayesinde serbest radikalleri etkisizleştirir, böylece bu hastalıkları engeller. C vitamini aynı zamanda sağlıklı kan dolaşımı içinde gerekli olduğundan limon kabuğu tüketimi kan dolaşımı sağlığında da önemli rol oynar.

Limon Kabuğunun 10 Faydası


6) Cilt Hastalıklarını giderir

Serbest radikallerin yaşlanmaya yol açtığını belirtmiştik. Serbest radikaller ciltte leke ve akne oluşumunu ve cilt kırışıklıklarını tetiklediği için yaşlanmayla birlikte önemli cilt hastalıklarına yol açar. Limon kabuğu içeriğinde bulunan sitrik asit ve C vitamini ile kan damarlarının temizlenmesine yardımcı olur. Böylece siyah leke ve akneler azalır. Bunun yanında cilt hücrelerimizin temizlenmesine yardımcı olduğundan daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamızı sağlar. Limon kabuğu yemek cilt hastalıklarının oluşmasını engeller. Limonu ve limon kabuğunu sivilcenize, akne izlerinize, lekelerinize sürerseniz bunları söndürecek, azaltacak ve geçirecektir.

7) Metabolizmayı Hızlandırır ve Zayıflatmaya Yardımcı Olur

Limon kabuğunda bulunan bileşenlerden birisi de kilo vermeye yardımcı olan pektin ( doğal olarak oluşmuş şeker) adlı bileşendir. Bu bileşen kilo almamıza sebep olan şeker emilimini azalttığından limon kabuğu yemek kilo vermemize de yardımcı olur.
Tavsiyem bir su dolu sürahinin içerisine bolca küp doğranmış limon kabuğu ve limon atıp onu bekletip, ertesi gün bolca en az bundan 1.5 Litre içerseniz zayıflamanıza yardım edecektir.

8) Kolesterolü Düşürmeye Yardım Eder

Limon kabuğu vücudumuzda kolesterolü düşürdüğü için kalp sağlığımız içinde faydalıdır. Önemli miktarda potasyum içermesinden dolayı kan basıncını düzenleyicidir. İçeriğinde bulunan doğal bir kimyasal olan polifenol bileşeni sayesinde limon kabuğu kötü kolesterol olarak da bilinen LDL kolesterolünü düşürmeye yardımcı olur. İçeriğindeki C ve P vitaminleri kan damarlarını temizler, şeker hastalığından kaynaklanan kalp hastalıklarına ve diğer kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

9) Mide Rahatsızlıklarına - Şişkinliğe İyi Gelir

Eğer mide rahatsızlıklarınız varsa içerisinde asit var diye kaçınmayın çünkü içerisinde doğal meyve asidi. Yani oldukça sağlıklı. Suyunu içebilir, kabuğunu yiyebilirsiniz. Dilerseniz kurusunu da tüketebilirsiniz.

Faydaları ise mide yanmasını , şişkinliğini azaltır. Gaz oluşumu durumunda şişkinliği ve ağrıyı hafifletir.
Reflü, mide yarası gibi durumlar da tüketebilir. Mide bulantısı yaşayan insanlar tüketebilir. Mide bulantısını kesecektir. Özellikle uzun yolculuklar da tercih edebilirsiniz. Lif bakımından zengin oldığu için kabızlığı çaredir.

10) Stres Azaltıcıdır

Oksidatif stresin azalmasında rol oynamaktadır.
İçerdiği yüksek miktardaki biyo-flavonoid, oksidatif stresin azaltılmasına yardım etmektedir.
Güçlü ve güzel ferah bir kokuya sahiptir. Bu koku rahatlatıcı görevi görür ve ruh halinizi iyileştirir.
Kokusuyla, durgun olduğunuz anlarda sizi rahatlatır.

Evet ben bugün sizlere Limon Kabuğunun 10 birbirinden farklı bilgilerini sıraladım. Artık kullanması, ziyan etmemesi, faydalanılması sizlere kalmış durumda.
Kendinize Sağlıklı Bakın :)
 

Geri
Üst