Kuzey Kore İnterneti Nasıl | Kogo Society Forum

Kuzey Kore İnterneti Nasıl

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Kuzey Kore İnterneti Nasıl

Kuzey Kore İnterneti Nasıl

Bugün Kuzey Kore interneti nasıl onu inceleyeceğiz. Öncelikle Şöyle ki;

Kuzey Kore’de Televizyon şu şekilde serbest ; devletin, kısacası ülkenin lideri Kim Jong-Un’un sözcülüğünü, propagandasını yapan sadece devlet kanalları serbest. Ülkedeki televizyonlar da sadece devlet kanallarının frekansını çekecek şekilde üretiliyor ve yapılan programlar da bir parti bülteni tadında. Güney Kore kanallarını izledikleri gerekçesiyle idam edilen insanlar da var.

Yabancı sigara içmek tamamen yasak, ve kadınlar 18 erkekler ise 10 farklı saçlarını kestirebilecek saç şekillerine sahip. Düşünün o kadar sıkı (!) bir ülke. Din tercihleri olarak Halkının %70’inin ateist olduğu Kuzey Kore’de sayıca çok olmasa da Protestanlık mezhebinden Hristiyanlar da var. Güney Kore’de hızla yayılan Hristiyanlığa karşın Kuzey Kore bu konudaki katı ve olumsuz tutumuyla dünyadaki Hristiyanların en fazla baskı gördüğü ülkeler arasında maalesef.

Kuzey Kore’de yaşayan biri, Kore İşçi Partisi üyesi değil ya da iyi bir nüfuza veya konuma sahip değilse ülke dışına seyahat etme şansı da yok denecek kadar azdır. Güç bela bir pasaport çıkarttıran bir kişi, seyahat bitiminde pasaportunu yetkililere teslim etmek zorundadır.

Kuzey Kore’de, yapılan parçaların, müziklerin bile devlet kontrolünde olması ve şarkı sözlerinin de ülkedeki rejimi övmesi isteniyordu. Yakın zamana kadar ülkede yabancı müzik dinlemek de yasaktı. Bu konudaki tutumda ise bir kırılma söz konusu. Faşizme destek vermekle itham edilen ve konserlerine askeri üniformalarla çıkan Slovenyalı metal grubu Laiback ülkede konser veren ilk yabancı grup olmuştur.Tebrik ediyoruz!

Dünyanın en kapalı ülkesi sıklıkla ‘gizemli ülke’ olarak anılan Kuzey Kore’de tüm haberler aynı kaynaktan çıkıyor, radyoların bile yurt dışından gelen yayınları saptayamayacağı şekilde üretildiği ülke adeta tek sesli bir George Orwell ütopyası. Peki Kim Jong Un yönetimindeki ülkede İnternetin akıbeti ne? Gece belli bir saatten sonra elektrik verilmiyor ülkeye. Peki İnternet nasıl ne şekilde kullanıyorlar beraber inceleyelim:

Kuzey Kore İnterneti Nasıl


→ Yaklaşık 20 yıl önce hayatımıza giren İnternet kısa sürede pek çok alışkanlığımızı değiştirdi. Ancak bu durum Kuzey Kore’yi pek de etkilemedi. Zira ülkede yaşayan 25 milyon kişinin İnternet ne olduğuna dair fikri bile yok.

→ Geniş bant uygulamasına 2010 yılında geçen ülke İnternet kullanımını sadece ülkedeki yabancılar, uluslararası kuruluşlar ve devlet dairesinin kullanımına sundu.

→ Bu yıllarda sadece binlerle sınırlı kişi tarafından kullanılan internete giriş yasak olduğu için sansür de bulunmuyordu.

→ Aynı yıllarda söz konusu serbestlikten dolayı ülkeyi ziyaret eden Çinliler ülkelerinde giremedikleri sosyal medya platformlarında Kuzey Kore’de rahatlıkla girebildiklerini sıkça dile getiriyordu. Ancak bu durum oldukça kısa sürecekti.

→ Koryolink, Korea Post Telekomünikasyon Şirketi, Mısır merkezli Orascom Telekom Medya ve Teknoloji Holding SAE işbirliğinde ülkedeki yabancılar için İnternet hizmeti sunuyor. Ancak bu hizmetin bedeli oldukça pahalı. Şirket 50 megabyte İnternet kullanımı için kullanıcılarından 10 Euro talep ediyor. Son yıllarda İnternet erişimi ülkenin önce gelen üniversitelerinin kullanımına da açılmış bulunmakta.

→ Ülkenin dış dünyadan sakladığı şeylerden bir tanesi de İnternet. Ancak ülkenin bu sırrı geçtiğimiz aylarda yaşana bir hata sonrası deşifre olmuştu. Ülke dışındaki Server’lardan girilemeyen Kuzey Kore siteleri geçtiğimiz aylarda kısa bir süreliğine de olsa dünyanın görüş alanına girmişti. Bu hata sonrası ülkede hizmet veren sadece 28 web sitesi olduğu ortaya çıkmıştı.

70 yılı aşkın süredir Komünist tek parti rejimi ile yönetilen ülke genellikle dışa kapalı yapısı nedeniyle ‘gizemli ülke’ olarak da anılıyor.
CIA okuma-yazma oranını “15 yaş ve üstü” için tanımlıyor. Bu tanıma göre Kuzey Kore’de okuma-yazma oranı %100 olduğunu söylemekte.

Bu rakam ise insanı şaşırtan bir rakam gerçekten. Beni şahsen hayretler içerisin de bıraktı.
 

Geri
Üst