Keyifle Okuyacağınız 11 Tiyatro Kitabı | Kogo Society Forum

Keyifle Okuyacağınız 11 Tiyatro Kitabı

Lola 

Yönetici
Üyelik
3 Eylül 2019
Mesajlar
237
Cinsiyet
Kadın ♀️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı
Keyifle Okuyacağınız 11 Tiyatro Kitabı

Tiyatro Kitabı

Tiyatro, en köklü, en politik ve en ilham verici sanat dallarından biri olarak insanın anlam ve hayal dünyasının en güzel ifadelerinden bazılarına imkân verdi. Bir sahne sanatı olan tiyatro, sahnelenmesinden önce elbette bir metindir. Bu metne, “oyun metni” ya da “ tiyatro metni” demek mümkündür ve tiyatro metinlerinin edebiyatın içinde çok önemli bir yeri vardır. Klasik dönemden postmodern döneme tiyatro oyunları, sanattan edebiyata politikadan gündelik yaşama dair en ince ayrıntılara kadar ilham vermiş, insanın düşünsel ve duygusal hayatının vazgeçilmez parçaları olmuştur. Tiyatroya gidip oyun izlemeyi çok sevdiğinizi düşünüyoruz, biz de çok seviyoruz. Peki, izlediğiniz oyunların metinlerini okumaya ne dersiniz? Ya da izleyemediğiniz, kaçırdığınız oyunların metinleri? Sizin için mutlaka okumanız gereken tiyatro kitaplarını derledik. Romana ara verip okumak isterseniz, tiyatro kitabı çeşitleri ile başlayabilirsiniz.

Tiyatro Kitabı


1. William Shakespeare, Hamlet
Hamlet, bir oyun olarak sahnelendiği ilk günden bu yana pek çok çevre tarafından en iyi tiyatro oyunlarından biri olarak görülüyor. Tragedya ve komedi unsurlarını ustalıkla barındıran Hamlet’i bilmeyenimiz var mıdır bilmem? Çünkü “olmak ya da olmamak, bütün mesele bu!”

Tiyatro Kitabı


2. Dario Fo, Kadın Oyunları
Dario Fo’nun Kadın Oyunları adlı kitabında birden fazla oyun bulacaksınız. Bu oyunlarda, kadınlara, erkeklere ve hayata dair monologlar sizleri bekliyor olacak. Acılar, mutluluklar, sevgi, ihanet gibi temalarla sık sık karşılaşacak, keyifle okuyacaksınız.

Tiyatro Kitabı


3. Sofokles, Kral Oidipus
Sofokles, Yunan tragedyasının en önemli isimleri arasında sayılıyor. Kral Oidipus ise Sofokles’in en bilinen eseri olarak düşünülebilir. Babasını öldürüp annesi ile evlenmek üzere lanetlenen Oidipus’un hikâyesi edebiyat, sanat hâlâ çok merkezi bir yerde duruyor.

Tiyatro Kitabı


4. Arthur Miller, Satıcının Ölümü
Arthur Miller’ın Satıcının Ölümü adlı oyunu, kapitalizme yönelttiği kuvvetli ve canlı eleştiri sayesinde en iyi tiyatro oyunlarından biri olarak adını tarihe yazdırdı. Pulitzer Ödüllü bu oyunun sadece metnini okumak yetmez elbette. Denk geldiğiniz anda gidip izlemelisiniz de.

Tiyatro Kitabı


5. Moliere, Cimri
Fransız komedi yazarı Moliere’in yazdığı Cimri, en iyi tiyatro metinleri arasında yer alıyor. Yarattığı ayrıntılı karakterlerle insana ve insanın derinliklerine dair çok şey söyleyen Moliere’in bu oyununu mutlaka okumalı ve görmelisiniz.

Tiyatro Kitabı


6. Samuel Beckett, Godot’yu Beklerken
1948 yılında yazılan Godot’yu Beklerken, gerçeklik ve kurgu arasında gidip gelen, mekânsal ve dilsel anlamda kaybolmuş, adeta boşlukta süzülen karakterlerin öyküsü. Kısa sürede en iyi tiyatro oyunlarından biri olarak anılmaya başlanan Godot’yu Beklerken varoluşunuza dair etkili sözler söylüyor.

Tiyatro Kitabı


7. Henrik Ibsen, Hedda Gabler
Norveçli oyun yazarı Henrik Ibsen’in yazdığı Hedda Gabler, insanın sakladığı sırların birden ortaya döküldüğü bir oyun. Etkili bir hesaplaşmayı, Hedda Gabler adlı gelenekleri zorlayan bir kadın karakter aracılığıyla anlatan bu oyun da mutlaka okunmalı.

Tiyatro Kitabı


8. Sofokles, Antigone
Sofokles’in Kral Oidipus ile başlattığı tragedya üçlemesinin nihai noktası olan Antigone, yası ve yasayı anlatması bakımından insana dair kavramları gündeme getirerek güncel hukuk tartışmalarına da kapı aralayan, ilham verici bir tiyatro oyunu.

Tiyatro Kitabı


9. Anton Çehov, Üç Kız Kardeş
Modern tiyatronun en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Üç Kız Kardeş, ünlü yazar Anton Çehov tarafından kaleme alınmış, kusursuz bir eser. Tiyatro kitabı okumaya başlayacaksanız ilk adımı bununla atabilirsiniz.

Tiyatro Kitabı


10. Anton Çehov, Vanya Dayı
Tiyatro kitapları listemize Vanya Dayı’yı eklemesek, listemizin eksik kalacağından şüpheniz olmasın. Yine Çehov’un yazdığı bir eser olan Vanya Dayı, yoksunluğun içinde bir psikolojik çöküntü anlatısı.

Tiyatro Kitabı


11. Bertolt Brecht, Cesaret Ana ve Çocukları
Listemizi epik tiyatronun öncüsü Bertolt Brecht ile bitirelim istedik. Cesaret Ana ve Çocukları oyunu kesinlikle okunması gereken bir metin olarak karşımıza çıkıyor. Savaş ve insan hakkında en etkili sözü üretmiş oyunlardan biri.
 

Geri
Üst