İş Hayatındaki Yenilikler Şaşırtıyor | Kogo Society Forum

İş Hayatındaki Yenilikler Şaşırtıyor

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
623
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
İş Hayatındaki Yenilikler Şaşırtıyor

İş Hayatındaki Yenilikler Şaşırtıyor


İş Hayatında Yeni Bir Devir Başlıyor Yenilikler Geliyor

Kadın çalışanlar için Devlet daha rahat bir iş ortamı adına ve kadın çalışanların hayatı için Yenilikler yapmaya devam ediyor.

Kadınlar Gece İşlerin de Çalışırken ;

Kadınlar artık gece işlerinde çalışırken 7.5 saatten bir dakika bile fazla çalışmayacak.

Gece çalıştıkları için de ulaşım adına zorlanmamaları için evlerinden araçlarla işe götürülüp, getirilecek.

İstihdam (İş Alanı), yatırım, üretim ve sosyal politikalarda kadına pozitif değer de ayırımcılık yapan hükümet, gece çalışmalarında da koruma kalkanı hazırladı kadınlar için.

Özellikle gece çalışmalarıyla ilgili köklü değişiklikler yapılmıştır.

İş Hayatındaki Yenilikler Şaşırtıyor


Buna göre, kadınlar gece işlerinde 7.5 saatten fazla çalıştırılamayacaktır ve gece çalışacak kadınların isim listeleri iş müfettişlerince yapılan denetimlerde gösterilmek üzere saklanacaktır, böylelikle emin olunacaktır. Gece çalışan kadınlar evlerinden uygun araçlarla alınarak işe götürülüp getirilecektir. Böylelikle ulaşım için zor durumlar da kalmayacaklardır.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Kadınların gece çalıştırılabilmeleri için işe başlamadan önce çalışmalarında sakınca olmadığına yönelik sağlık raporu alınması gerekiyordur. Çalışanın özel durumu, iş yerinde maruz kalınan sağlık ve güvenlik risklerini de dikkate alarak iş yeri hekimince belirlenen düzenli aralıklarla sağlık muayenelerinin yapılması sağlanmalıdır” demiş bulunmaktadır.

İSTİHDAMDA BÜYÜK ARTIŞ

Çalışma ve Sosyal Bakanlığı, yaklaşık 14 milyon ev kadınının da sigortalı olması için tüm imkanları seferber ederken, çalışan kadınları korumaya yönelik de tedbirler alıyor.
2005’te yüzde 21 olan kadın istihdamı oranı 28’e yükseldi. Son altı yılda kadın istihdamı yüzde 60 artarak yaklaşık 4.5 milyona ulaşmış bulunmaktadır.

MİKRO KREDİ İLE DESTEK

İş Hayatındaki Yenilikler Şaşırtıyor


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ;

“Bu artışı da yeterli bulmuyoruz, artırmak için yeni modeller üzerinde çalışıyoruz. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle, sadece kadınlara açık mikro kredi uygulamasıyla mali kaynak sağlıyoruz. Bugüne kadar 160 bin yoksul, dar gelirli kadına 606 milyon lira kaynak dağıtıldı” dedi.
Bu Mikro Kredi imkanı sadece kadınlar için yapılmış bir imkandır.

KADINLAR İŞTİRAKÇİ (ORTAK) OLUYOR

Yeni dönemde kapsayıcı kalkınma modeli ile üniversite mezunu kadınların istihdamında da yüzde 60’ın üzerinde artış görülmektedir.
İstihdam-girişimcilik merkezlerinde eğitilen kadınlara iştirakçi firmalarda istihdam sağlanmaktadır, ancak üniversite mezunu olmak gerekmektedir.
Özellikle kız çocuklarının mesleki eğitim programlarından yararlanması için çeşitli projeler yaşama geçirilirken, çocuk bakım hizmetleri, ev hizmetlerinde çalışan kadınlar konusunda yeni teşvik olanakları yaratılma sürecindedir.
 
Geri
Üst