Güneşten 70 Katı Büyüklükte Dev Kara Delik Tespit Edildi | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

Güneşten 70 Katı Büyüklükte Dev Kara Delik Tespit Edildi

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
Güneşten 70 Katı Büyüklükte Dev Kara Delik Tespit Edildi

Güneşten 70 Katı Büyüklükte Dev Kara Delik Tespit Edildi


Çinli bilim insanları, bilinen fizik kurallarına hiç uymayan dev bir kara delik keşfetti.

Çinli bilim insanları tarafından keşfedilen Güneş’ten 70 kat daha büyük dev kara delik, bilim dünyasını alt üst etti. Samanyolu Galaksisi içerisinde 100 milyon kara delik olduğu ve bunlardan en büyüğünün de Güneş’ten en fazla 20 kat büyük olabileceği tahmin ediliyordu.

LB-1 olarak anılan yeni kara delik ise Dünya’dan 15 ışık yılı uzaklıkta tespit edildi. Bilim insanları mevcut yıldız evrimi modellerine göre, bu boyuttaki bir kara deliğin olmaması gerektiğinin ve bunun sürpriz olduğunun altını çiziyor. Yeni kara deliğin keşfedilmesinden önce, galaksimizde bulunan çok büyük yıldızların yaşamlarının sonu yaklaşırken, kütlelerinin büyük kısmının uzaya savrulduğu düşünülüyordu.

Kara deliklerin keşfi, ancak bir kara delik başka bir yıldızdan gaz çekerken mümkün oluyor. Bu kara deliğin de yakınındaki yıldızdan gaz çekmesi sonucunda x-ışını yaydığı ve böylece Dünya’dan tespit edilebildiği belirtiliyor. Kara deliklerin çoğu yakınındaki bir yıldızdan aktif olarak gaz tüketmediğinden, şimdiye kadar sadece iki düzine kara delik tanımlanmış ve ölçülmüş.

Çinli ekip, yerçekimi tarafından çekilen görünmez bir objenin yörüngesindeki yıldızları bulmak için Büyük Gökyüzü Alanlı Çok Nesneli Fiber Spektroskopik Teleskopu (LAMOST) kullanarak bu engeli aşmayı başarmış. LB-1’in keşfi sonrasında yapılan diğer gözlemler, dev kara deliğin çevresindeki yörüngesini 79 günde tamamlayan ve Güneş’ten 8 kat daha ağır bir eşlikçi yıldızı olduğunu, kendisinin de güneşimizin 70 katı bir kütleye sahip olduğunu göstermiş.
 
Üst