Disklerdeki Raid Nedir? | Kogo Society Forum

Disklerdeki Raid Nedir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Disklerdeki Raid Nedir?

Disklerdeki Raid Nedir?


İngilizce’deki ‘Redundant Array of Inexpensive Disks’ ( Maliyetsiz Disklerin Artık Dizisi ) olarak, ya da ‘Redundant Array of Independent Disks’ ( Bağımsız Disklerin Artık Dizisi ) ifadelerinin kısaltılmış halidir.

İlk olarak 1978 yılında, bilim insanı Norman Ken Ouchi tarafından, ‘Başarısız bellek ünitesindeki bilgileri kurtarmak için hazırlanan bir sistem’ şeklinde bir alan tanımlandı. Daha sonra, 1987 yılında, Amerikalı bilim insanları, RAID teknolojisini, ve içerisindeki beş seviyeyi tanımladı.

RAID bir veri depolama tasarısıdır. Diskler arasındaki veri kopyalama ve paylaşma için birden fazla sabit disk kullanılması anlamına gelir. Sabit disk performansı artar, ve veriler eş zamanlı yedeklenmiş olur. Ayrıca verilerin bütünlüğü bozulmaz, ve toplam disk kapasitesi artar. Bilgisayarın işlemcisi bir çok sabit disk yerine tek bir tane görür, çünkü RAID sayesinde diskler birleştirilir.

RAID uygulaması, özel olarak tasarlanan donanım ya da yazılım programları ile gerçekleştirilir. Bu ikisinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş RAID programları da mevcuttur.

RAID kullanırken, bir önbellek desteği almak doğru olacaktır; bilgisayarın sisteminin çökmesi durumunda, önbellek daha önceki bir noktaya geri dönmeyi sağlar.

Disklerdeki Raid Nedir?


RAID aynı zamanda, sistemin arıza yapması durumunda, önceden yüklü olan bilgileri hızla yeniden yükleme özelliğine sahiptir. Ticari amaçlı kullanılan programlarda, kazancın büyümesini önlediği için, bu büyük bir avantajdır. Kişisel kullanımlarda ise, yeniden yüklemenin sebep olacağı zaman kaybını engellediği, ve disklerin zarar görmesine engel olduğu için, avantajlı bir programdır.

Sistem arızalarının dışındaki bir etken nedeniyle veriler kaybolduysa, RAID bu verileri geri getirme yetisine sahip değildir. Bilgisayarın virüse karşı korunmasına, ya da başka herhangi bir yıkımdan etkilenmesine destek olamaz. Ayrıca, sadece veri depolama ve yedekleme amacıyla kullanılır; bilgisayara yüklenen diğer programların performansını arttırmada etkili değildir. Yeni bir sisteme geçiliyorsa, RAID ‘i de yeni sisteme bağlamak mümkün olmayabilir; çünkü RAID dizilimi bütün kontrol birimleriyle uyumlu değildir. Dolayısıyla, sistemle beraber kontrol birimi de geçirmek gerekmektedir.
 

Geri
Üst