Dijital Hizmet Vergisi TBMM’de kabul edildi | Kogo Society Forum

Dijital Hizmet Vergisi TBMM’de kabul edildi

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Dijital Hizmet Vergisi TBMM’de kabul edildi; peki şimdi ne olacak?

Dijital Hizmet Vergisi TBMM’de kabul edildi


Türkiye’de yer alan dev teknoloji şirketlerine yönelik “Dijital Hizmet Vergisi” TBMM’de kabul edildi. İşte konunun detayları;
İlk kez geçtiğimiz ay ortaya çıkan ve başka ülkelerde de olduğu aktarılan “Dijital Hizmet Vergisi”, başka sürpriz vergiler ile beraber TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Bu vergi kapsamında başta ABD’li şirketler olmak üzere tüm büyük uluslararası teknoloji şirketleri, internet üzerinden yapılan her türlü alışveriş ve reklamlar yanında parayla indirilen oyun, müzik ve video gibi hizmetlerden elde ettikleri gelirlere karşılık yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi‘ni ödeyecek. Söylendiği kadarıyla Cumhurbaşkanı bu vergiyi yüzde 1’e kadar indirmeye ya da yüzde iki katına çıkarmaya yetkili olacak.

Dijital Hizmet Vergisi’nin Türkiye’de en az 20 milyon TL ya da küresel ölçekte 750 milyon euro ve üzerinde hasılat elde eden şirketlere uygulanacağı yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Yani Türkiye’de elde edilen hasılatı 20 milyon TL’den veya dünya genelinde 750 milyon euronun altında olanlar Dijital Hizmet Vergisi’nden muaf olacaklar deniyor.

Dijital Hizmet Vergisi son kullanıcı için de kötü haber

Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi bu verginin şu an aktif olarak kullandığımız her türlü internet hizmeti üstünden artan fiyatlar olarak geriye döneceği söyleniyor. Bunun 2020 itibarıyla kendisini göstereceği tahmin ediliyor.
 

Geri
Üst