Cloudflare, 10. Nesil Sunucularında AMD EPYC İşlemcilere Geçiş Yaptı | Kogo Society Forum

Cloudflare, 10. Nesil Sunucularında AMD EPYC İşlemcilere Geçiş Yaptı

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Cloudflare, 10. Nesil Sunucularında AMD EPYC İşlemcilere Geçiş Yaptı

Cloudflare, 10. Nesil Sunucularında AMD EPYC İşlemcilere Geçiş Yaptı


Cloudflare, yeni nesil sunucularında AMD EPYC işlemciler kullanmaya başladı. Değişiklikle birlikte verimlilik ve performansın artışına dikkat çekiliyor.

DDoS koruma ve CDN sağlayıcısı Cloudflare, en yeni 10. nesil sunucularında AMD EPYC işlemciler kullandığını duyurdu. Firma, geçtiğimiz 9. nesilde Intel Xeon CPU’lar kullanıyordu ve yeni nesilde değişikliğe gitmiş oldu.

Cloudflare, şirketlerin her türlü iş yükünü (DDoS azaltma, içerik teslimi, DNS, web güvenliği vb.) azaltan çok işlevli sunucular (Google gibi) kullanıyor. Böylece sunucu donanım yapılandırmaları en aza iniyor ve bakımları da daha kolay oluyor. Sunucuların donanım özellikleri periyodik olarak güncelleniyor ve nesillere göre sınıflandırılıyor.

10. Nesil Sunucular

Kısa bir süre önce, büyük ABD şehirlerine ve dünya çapına sevk edilmek üzere onuncu nesil sunucular olan “Gen X” serisini duyurdu firma. Önceki sunucularla karşılaştırıldığında %36 daha fazla isteğe cevap verilirken önemli ölçüde maliyet azalıyor. Ayrıca çekirdek başına %25 daha düşük TDP (termal tasarım gücü) değeri bulunuyor.

Şirket, özellikle 2. Nesil AMD EPYC işlemcilerden etkilendiğini ve iş yükleri için çok daha verimli olduklarını söylüyor.

“Teknoloji liderliği zaman içinde değişiklik gösterebiliyor. Ancak, bizim için en anlamlı bileşenlere hızla uyum sağlamaktan mutluluk duyduk.”

Hesaplama Gücü

AMD EPYC 7642 işlemci, Gen X için tek soketli bir yapılandırmada kullanılıyor. Bu CPU’nun 48 çekirdeği (96 iş parçacığı), 2.4 GHz temel saat hızı ve 256 MB L3 ön belleği mevcut. TDP değeri (225W) yüksek görünse de, eski 9. nesil sunuculardaki kombine TDP değerinden daha düşük olduğu belirtiliyor.

AMD EPYC 7642, yarım düzine kadar Cloudflare veri merkezine yerleştirildi. Şirket, önce nesildeki kullandığı çift soketli ve çift işlemcili Intel işlemcilerden (Skylake ve Cascade Lake) çok daha güçlü olduğunu ifade ediyor.

“AMD EPYC 7642 işlemciden gördüğümüz performans, bizi birden çok nesil Intel tabanlı sunucuların değiştirilmesini hızlandırmaya teşvik etti.”

Bellek, Depolama ve Ağ

cloudflare-10-nesil-sunucularinda-amd-epyc-islemcilerine-gecis-yapti.jpg


Sunucularda önceki nesilde olduğu gibi 256 GB RAM kullanmaya devam ediliyor, ancak 2933 MHz’de daha iyi sonuçlar elde edildi. Depolama olarak ~3 TB kulanımı sürüyor, ancak artan IOPS ve daha yüksek dayanıklılığa sahip NVMe (SATA yerine) kullanıldı ve 3×1 TB form faktörüne geçildi. Ağ kartına geldiğimizde ise Mellanox 2x25G NIC kullanmaya devam ediliyor.

Yeni sunucular önümüzdeki haftalarda çevrimiçi olacak ve kullanıma başlanacak.
 

Geri
Üst