Cgi Bin Nedir ? | Kogo Society Forum

Cgi Bin Nedir ?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Cgi Bin Nedir ?

Cgi Bin Nedir Web Server’da CGI dosyalarının bulunduğu dizine verilen genel isimdir.

Cgi Bin Nedir ?

Cgi-bin klasörünün içerisinde neden html uzantılı dosyalar çalışmıyor?

Cgi-Bin klasörünün yapısı gereği bu klasör içerisindeki bütün dosyaları cgi scripti gibi algılayıp çalıştırmak istiyor fakat dosya içerisinde sadece html kodları olduğu için internal server error 500 hatasını alırsınız. Bu nedenle Html sayfalarınızı httpdocs klasörüne yüklemeniz gerekmektedir.

Cgi Script Nedir?

Cgi Script Nedir?

Cgi (Common Gateway Interface) Scriptler web sayfalarının, serverdaki açılabilir (executable) dosyaları kullanabilmesini sağlayan basit araçlardır.
Bu araçlar site yöneticilerine çeşitli kolaylıklar sağlar. Örneğin bir siteye girdiniz,sitede mesaj panosu gördünüz, formu doldurdunuz ve mesajınızı gönderdiniz, tekrar siteye girdiğiniz zaman mesajınızın orada olduğunu da gördünüz, işte tüm bu işlemler bir script tarafından site yöneticisine ihtiyaç duymadan yapıldı.

Cgi-Scriptler Ne Kadar Güvenli?

Aslına bakarsanız bu oldukça karmaşık bir konu. Web sitelerinde bazı işleri yürütmek için Cgi-Script kullanmak uzun zamandır yaygın.Bu basit scriptleri İnternet üzerinden çeşitli yerlerden edinebilirsiniz ancak bu scriptlerin güvenilirliği tartışılır. Basit Cgi-Scriptler belirli başlı güvenlik protokolleri gözden geçirilmeden hazırlanmıştır ve sitenizde kullanmanız durumunda istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Cgi-Scriptlerinin açıkları oldukça yaygındır. Kullandığını scriptin güvenilirliği hakkında bilgi topladıktan sonra çalıştırmanız daha iyi olur.

Açık konuşmak gerekirse Cgi Bin hiç kullanmadım ama ftp bağlantı sağladığımda sürekli karşılaştığım bir dosya idi araştırmak yaparak bazı bilgiler elde ettim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Şimdiye kadar hiç bir müşterim böyle bir script istemedi benden ve kullanma gereği de duymadım kaldı ki aşırı derecede açık yaratabilen ve sitenizin hacklenmesine sebep olabilecek bu scriptleri doğru ve güvenilir kişilerin ellerinden çıkmış olanlarını kullanmanızı tavsiye eder ve öneririm.