Budizm Nedir? | Kogo Society Forum

Budizm Nedir?

Lola 

Yönetici
Üyelik
3 Eylül 2019
Mesajlar
238
Cinsiyet
Kadın ♀️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı
Budizm Nedir?

Budizm

Budizm adı verilen ve Hindistan’da ciddi anlamda yaygın olan bu din, yirmi altı yüz yıl evvel hayatta olan Siddhartha Gautama’nın düşüncelerinden ve yaşayış biçiminden esinlenerek ortaya çıkan dini inançtır. Siddhartha Gautama’nın sonradan Buddha ismini almıştır. Bu kelimenin manası ise aydınlanmış kişi olarak bilinmektedir. Yaşamı süresince yolculuk eden Buddha, kişilere aydınlanmanın nasıl olacağını öğretmiş ve bu sayede düşüncelerini geniş bir kitleye yaymıştır.

Çağımızda bu dine inananların adedi tümüyle bilinmese de bugün evrende 350 milyon Budist’in yaşam sürdüğü düşünülmektedir. Bu sayı Budizm’in yeryüzünün 4. büyük dini olduğunu bizlere açık bir şekilde göstermektedir. Budizm’de Allah var olmadığından bazı kişiler bunu bir din olarak kabul etmez. Çünkü dini inançlarda bir yaratıcının olması gerekmektedir. Bu özelliğinden dolayı birçok kişi Budizm’i dini bir felsefe olarak değerlendirmektedir.

Budizm’in öğretileri sekiz etaptan meydana gelmektedir. Bu etaplar; var oluş, kişilik, yaşam, ölüm ve ıstırap ile alakalı malumatlar vermektedir. Bu din bilgelik, şefkat ve terbiye üstüne kurulmuştur. Bu etkisinden dolayı ilgili dini derinlemesine yaşayan kişiler etik davranışlarda bulunmaya özen göstermektedir. Budistler dünya genelinde ahlak abidesi olarak gösterilir.
 

Geri
Üst