Başkalarının Hayatına Dokun: İnsanları Olumlu Yönde Etkilemenin 8 Güçlü Yolu | Kogo Society Forum

Başkalarının Hayatına Dokun: İnsanları Olumlu Yönde Etkilemenin 8 Güçlü Yolu

Lola 

Yönetici
Üyelik
3 Eylül 2019
Mesajlar
238
Cinsiyet
Kadın ♀️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı
Başkalarının Hayatına Dokun: İnsanları Olumlu Yönde Etkilemenin 8 Güçlü Yolu

1) Özgün olun.

Başkalarının Hayatına Dokun


İnsanları olumlu yönde etkileyebilmek için özgün olun. Başkasının orijinalinin karbon kopyası olmak yerine, sizi eşsiz kılan şeyin ne olduğunu ortaya çıkarın.Bir konuyla ilgili benzersiz yaklaşımınızı keşfedin ve bunu onurlandırın. Sosyal medya “influencer”larının bu kadar güçlü olmasının sebeplerinden biri, kendileri için bir niş oluşturmaları ya da ortak bir konuya farklı yaklaşımlar göstermeleridir. İnsanlar, kendi kişilikleri ve özel değerleri ile eşleşen insanları içgüdüsel olarak takdir eder.Çelişkiler bizi rahatsız eder, çünkü istikrar isteriz. Birisi bize gittiği yolu anlatsa ama aslında bu yola aykırı yaşasa, onların kafalarının karışmış, güvenilmez ve asılsız olduğunu düşünürüz. Bu kombinasyonların hiçbiri, başkalarını olumlu yönde etkileyecek şeyler değildir.

2) Dinleyin, insanların buna ihtiyacı var.

Başkalarının Hayatına Dokun


Başkalarını etkileyebilmek için önce ne söylendiğini dinlemeli ve söylenilmeyeni anlamalısınız. İnsanlar onaylanmış, desteklenmiş ve görülmüş hissetmek için uğraşır. Bir insan görünmez olduğunu ve üstleri tarafından fark edilmediğini hissederse, o kişiler tarafından olumlu yönde etkilenme olasılığı daha düşüktür.Dinlemek, kişinin birincil doğrulanma ve kabul görme gereksinimini karşılar.

3) İlgili olduğunuz alanda otorite olun, uzmanlaşın.

Başkalarının Hayatına Dokun


Çoğu insan saygı duyduğu otoriteyi dinler. Başkalarını olumlu yönde etkilemek istiyorsanız, liderlik etmek istediğiniz alanda otorite olun. Konuyla ilgili bulabileceğiniz her şeyi araştırın ve okuyun. Ardından eğitiminizi uygulamaya koymak için fırsatlar arayın.

4) Hikayeler anlatın.

Başkalarının Hayatına Dokun


Kişisel anlatılar, referanslar ve hikayeler inanılmaz derecede güçlüdür. İyi zamanlanmış ve iyi anlatılmış hikayeler, insanları oldukça etkiler.İnsanları etkilemek istiyorsanız, hikayeler anlatmayı öğrenin. Hikayeleriniz, tartışmakta olduğunuz konu ya da kavramla ilgili olmalıdır. Konunuzu sıradan ve canlı ayrıntılarıyla açıklayan bir metafor veya analoji içermelidir.

5) Her insan en az bir konuda çok iyidir.

Başkalarının Hayatına Dokun


İnsanları olumlu yönde etkilemenin güçlü bir yolu, onların iyi yaptıkları şeyleri fark etmektir. Sorun aramak yerine başarıları araştırın. İşinizi daha etkili ve daha keyifli hale getiren meslektaşlarınızın, astlarınız ve yöneticilerinizin sıkça gözden kaçırdığı ancak kritik öneme sahip şeyleri araştırın.İnsanların iyi yaptıkları şeyleri isimlendirin ve onları kutlayın.

6) Övgüleri asla ihmal etmeyin, hatta bir şekilde düzenli hale getirin.

Başkalarının Hayatına Dokun


Toplantıları sadece yapılması gerekenleri konuşmak için gerçekleştirmeyin, küçük de olsa başarıları kutlayın. Takım arkadaşlarınızın benzersiz özelliklerini ve becerilerini tebrik etmeyi ihmal etmeyin.

7) Doğrucu olmak yerine nazik olun.

Başkalarının Hayatına Dokun


Kendinizi kanıtlama döngüsüne kapılmak kolaydır. Güven eksikliği olan veya başkalarının görüşlerine öncelik veren kişiler için haklı olmak önemlidir. “Haklı” olarak algılanan onay, kişinin egosunu besler. Ancak “haklı” olma arayışına girdiğimizde diğer insanlara zarar verebiliriz. Birisini kaba bir şekilde incittiğimizde, onları etkilemeye çalıştığımız şeyi dinlemelerini sağlamak zorlaşır.Diğerlerini zorbalık yoluyla etkilemenin panzehiri, doğruluğun üstünde nezakete öncelik vermektir. Kibar olup bulunduğunuz konumu koruyun. Örneğin, birçok kişi deneyimlerini doğrulamak için başkalarına ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Bir insan, yaşadığınız durumu sizin gördüğünüz şekilde görmezse, üzülürsünüz. Ama bu sonuçta sizin tecrübenizdir.

8) Karşınızdakinin mantıksal, duygusal ve işbirliği ihtiyaçlarını anlayın.

Başkalarının Hayatına Dokun


Mantıksal ihtiyaç, rasyonel ve eğitici ihtiyaçlardır. Duygusal ihtiyaç ise kendilerine derinlemesine ve kişisel bir şekilde dokunan bilgidir. İşbirliği ihtiyacı, bireylerin ihtiyaç duyduğu işbirliği seviyesini anlamak ve bunu uygun bir şekilde sunmaktır.Bu sistemin püf noktası, farklı insanların farklı şeylere ihtiyaç duyduklarını anlamaktır. Bazı insanlar için güçlü bir duygusal itiraz, mantıklı açıklamalara göre daha ağır basacaktır. Bazıları için ise işbirliği yapma fırsatı bulmak duygusal bağlantının önüne geçecektir.Kitlenizi tanıyorsanız, olumlu etkilenmeleri için neye ihtiyaçları olduğunu bilirsiniz. Etkilemeye çalıştığınız insanlar hakkında sınırlı bilginiz varsa, etkisiz olursunuz.
 

Geri
Üst