Astım Hastalığını Tetikleyecek 6 Neden | Kogo Society Forum

Astım Hastalığını Tetikleyecek 6 Neden

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün

Hava yollarının daralması ile nefes almayı güçleştiren ve ataklar halinde yaşam boyu devam eden astım hastalığı Dünyada 300 milyon kişiyi etkiliyor. Astım ataklarını kontrol altına alabilmek için tetikleyici etkenlerden korunmak gerekiyor. Tedavinizi asla geciktirmemeli ve atlamamalısınız.

Her 100 kişiden 7’si astım hastası olmakta maalesef

Ülkemizde her 100 yetişkinden 7’sinde, her 100 çocuktan 15’inde görülen astım hastalığı, genetik ve çevresel tetikleyicilerin birleşik hareketi sonucu ortaya çıkmaktadır. Yaşam kalitesini bozan astım hastalığında, tetikleyici faktörlerden uzak durulması şarttır ve verilen ilaçlar düzgün kullanılırsa, şikayetler çok kolay kontrol altında tutulur ve ataklar önlenebilir düzeye gelinebilir. Böylece solunum yetmezliğine giden süreç de engellenmiş olur. Kişi rahatça kendini koruduğu sürece yaşamış olur.

Tetikleyici nedenlerden olabildiğince kendinizi koruyun, Çocuklarınız bu hastalığa sahipse dışarı da oynamasına maalesef ki izin verilmemesi gerekiyor.

Astımlı bir kişide basit bir grip bile atakları tetikleyip nefes darlığına yol açabilir. Her şekilde tedbirli, dikkatli ve aşırı titiz olmak çok önemlidir.

1) Astım hastaları evcil hayvanlar, hamam böceği, nem, ev tozu akarları mite gibi alerjenlerden kendilerini korumalıdır.

Sigara içmek gibi içilen ortamlarda bulunmak da astımı tetikleyip şikayetlerin artmasına neden olmaktadır. Sigara kullanımının astımlı hastalarda tedavinin etkisini azalttığı unutulmamalıdır.Hastanın yanında asla içilmemelidir.

Hasta kendini bu ortamdan soyutlamalı, insanlar ona saygı duymalıdır.

2) Kapalı mekan ya da açık havadaki kirlilik de astım ataklarını tetikleyebilir havalandırılmalıdır. Dış ortamda hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde dış mekan gezilerinden kaçınılmalıdır.Evin pencereleri kapalı tutulmalıdır belli zamanlar da havalandırılmalıdır hava kirliliğinin az olacağı zamanlar havalandırılmalıdır. Kapalı mekanlardaki özellikle temizlik malzemesi gibi solunum yollarını tahriş eden maddelerin kokusu astım belirtilerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Temizlik malzemesi, parfüm, makyaj malzemesi kokusu, tütsü, mum bu gibi kokulardan kaçınılmalıdır.

– Stres ve duygusal değişiklikler de astım belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Aşırı gülmek, ağlamak, o anda sık ve derin nefes almalara neden olarak hava yollarını uyarabilir. Huzursuzluk ve sinirlenme de astım belirtilerini tetikleyebilir.

3) Reflü ile geri kaçan asitli mide sıvısı, refleks olarak hava yollarında daralmaya, öksürüğe, astım belirtilerinin artışına, göğüs kemiği altında ağrı, yanma ve baskı hissine neden olabilir. Reflü hastalarının ağır, yağlı, baharatlı yiyecek, alkol ve kafein alımlarını azaltmaları gerekir. Bol su tüketimi, asitli içeceklerden uzak durulması gerekiyor.

4) Balık, kabuklu deniz ürünleri, kuru yemiş, yumurta, süt, muz gibi besin maddeleri alerjik bireylerde alerjiyi tetikleyebildiği gibi astım ataklarını da tetikleyebilir. Soya ürünleri de astım yakınmalarını arttırabilir.

Bu yüzden glutensiz, soya sız ürünler tercih edilmeli, kuru yemişlerde de yağsız tercih edilmeli.
Elden geldiği kadar organik meyve- sebze tüketilmelidir.

5) Gazla çalışan aletlerin çevreye saldığı azotdioksit.
Endüstride Kullanılan kimyasallar.
Sıcak ve soğuk hava arasında gerçekleştirilen ani ısı değişiklikleri ve aşırı soğuk hava
Her insan için yararlı olan egzersizler astım hastalarında tetikleyici olur.
Yukarıdaki sayılan maddeler astım hastalığını tetikleyecektir.

6) Ağaç veya çiçeklerin polenleri astım hastalığını tetikler.
Ev hayvanlarının kılları ve derilerinden dökülen pullar astım krizine yol açar.

Astım hastalarının hayvanları çok sevseler bile tedavilerin de çok iyi bir yol alana kadar hayvanlardan uzak durmasını temenni ediyoruz. Hayvanları çok seven birisi olarak bu çok zor geliyor biliyorum, dayanamıyor mıncırmak istiyorsunuz ama durun sizin sağlığınız için bu uzak duruşunuz.

Evet bugün sizin için astım hastalığı ile ilgili alınabilecek ve astım hastalığını tetikleyecek 6 nedeni paylaştık.
Kendinize iyi bakın.

Çabucak İyileşmeniz Dileğiyle :)

Geri