Ardahan’da Temel Kazı Sırasında Rus Generalin Mezarı Bulundu | Kogo Society Forum

Ardahan’da Temel Kazı Sırasında Rus Generalin Mezarı Bulundu

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün

Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’a ait olduğu iddia edilen cesetle ilgili olarak, Rusya’nın devreye gireceği düşünüldü. Öyle de oldu.

1877- 1878 yılları arasında (93 Harbi) Osmanlı-Rus Savaşından kaldığı belirtilen cenazeyle ilgili olarak, Rusya’nın Trabzon Başkonsolosluğundan yetkililer, Kültür ve Turizm Bakanlığını arayıp bilgi aldılar.

Şaşırtan bir gerçek vardı ki o da şuydu; Gazete Habertürk’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre, tabutun gürgen ağacından yapılması ve mezar odasında bulunması nedeniyle cesedin çürümediği belirtildi. O yıllardan bu yana hala dayanmıştı.

Cesedin bulunması ve havayla temas sağlanması nedeniyle olası çürümenin önüne geçmek için bakanlığın cesedi ilaçlamak amacıyla bir heyet göndereceği öğrenildi. Bakanlığın Rus subayının kimliğini belirlemek için de bir heyet oluşturacağı kayıtlara geçmekteydi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, ceset hakkında iki olasılık üzerinde duruyor.
Bunlardan ilki, cesedin 93 Harbinde Rus Kafkas Kolordusunda görev yapan Tümgeneral Vasiliy Geyman’a ait olduğu yönünde.

İkinci olasılık ise cesedin 19. yüzyılda Ardahan’a en yakın Rus birliği olan 20. Ahıska Tümeninin generaline ait olabileceğine işaret ediyor.

Rus haber platformu Sputnik’e konuşan ve Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın torunu olduğunu söyleyen Boris Akimov ise bulunan cenazenin Geyman’a (1823-1878) ait olabileceğini düşündüğünü dile getirdi.

Büyük heyecan yaşadığını anlatan Akimov, “Dedem ile ilgili çok araştırma yaptım. En son Ermenistan’ın Gümrü kentinde toplu mezarda toprağa verildiğini biliyorum. Fakat mezar listesinde dedemin ismi yoktu. Bu yüzden anlayamadığını ve emin olamadığını anlamış olduk Akimov’un.

Çok şey örtüşüyor. Vefat ettiği tarih ve yer. Fotoğraftaki general rütbesi de. Tümgeneral rütbesinde 3 yıldız var. Rusya’nın Ankara Büyük Elçiliğini aradım. Konuyla ilgili resmi bir bilginin olmadığını söylediler. Telefonumu aldılar. DNA örneği vermeye hazırım” dedi.

Ardahan’da Rus generale ait olduğu değerlendirilen mezarın bulunduğu alanda askeri bot ve elbiseleri ile gömülü başka iskeletlere daha rastlandı.

Kazı alanında incelemelerde bulunan Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, tabutun çıktığı bölgeye meraklıların sürekli gidip geldiğini belirtmiştir “Kazı sırasında hijyenik şartlara dikkat edilmesi gerekir” demiştir.

Enfeksiyon hastalıkları açısından tehlike içeriyor. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Tabuttaki Rus generalin cesedinin hava ile temas etmemesinden dolayı geçen 139 yıla rağmen bozulmamış olması dikkat çekiyor” diye konuştu.

Geri