ABD Donanması, Süper Güçlü Bilgisayarlarında AMD İşlemciler Kullanacak | Kogo Society Forum

ABD Donanması, Süper Güçlü Bilgisayarlarında AMD İşlemciler Kullanacak

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
623
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
ABD Donanması, Süper Güçlü Bilgisayarlarında AMD İşlemciler Kullanacak

ABD Donanması, Süper Güçlü Bilgisayarlarında AMD İşlemciler Kullanacak


ABD Donanması tarafından kullanıcak olan, Cray tarafından üretilen süper bilgisayarlarda AMD EPYC Roma CPU’lar ve NVIDIA Volta V100 GPU’lar kullanılacak.

Süper bilgisayar üreticisi Cray, ABD Donanması için AMD’nin EPYC Roma işlemcileri ve NVIDIA’nın Volta GPU’larıyla güçlendirilmiş yeni bir makine üretiyor. Shasta platformunda oluşturulan bu bilgisayar 12.8 petaflop performans değerlerine kadar erişebilecek. Bu da onu dünyanın en güçlü 20 süper bilgisayarından biri haline getiriyor.

Cray Shasta bilgisayarı, Savunma Bakanlığı Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Modernizasyonu Programının bir parçası olarak kuruluyor ve Mississippi Stennis Uzay Merkezi’ndeki Donanma DSRC’sinde yer alacak. Yeni süper bilgisayar, bu programda 10 petaflop’dan fazla güç sunabilen ilk makine olma özelliği taşıyor.

Şimdi gelelim bu devasa bilgisayarın teknik özelliklerine. Bu sistem toplam 290.304 çekirdek sayısına çıkan AMD Epyc 7002 serisi işlemciler ve 112 adet NVIDIA Volta V100 GPU ile güçleniyor. Ayrıca inanılmaz seviyeye ulaşan 590 TB bellek ve 1 PB NVMe tabanlı SSD’ler de dahil olmak üzere 14 petabayt kullanılabilir depolama alanı sunuluyor. Siz sormadan biz söyleyelim. Evet GTA 5 açabiliyor :D

2021 yılının başlarında faaliyete geçmesi beklenen sistem uçak, gemi ve çevre modellemesi için kullanılacak. Ayrıca kasırgaların izlenmesi ve yoğunluğu gibi hava tahminlerinde de kullanım sağlanacak.

Bu tür devasa sistemlerde tercih edilen bileşenlerin seçimi ise büyük önem taşıyor. İşlemci tercihinin AMD’den yana kullanılması hem ekonomik hem prestij açısından şirkete büyük artı sağlayacaktır.
 
Geri
Üst