4K Televizyon Nedir? | Kogo Society Forum

4K Televizyon Nedir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
632
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
4K Televizyon Nedir?

4K Televizyon Nedir?

Televizyon sektörü gelişmesiyle birlikte gelen yayın çözünürlüğü de bu doğrultuda gelişmektedir. İşte o yayınlardan bir tanesi olan 4K görüntü kalitesi ile ilgili bilgiler aşağıdaki başlığımız altında sizlerle paylaşacağız.

4K yayın teknolojisinin gelişmesi ile birlikte televizyon piyasası da baştan aşağı yenilendiğini söyleyebiliriz. Bu yenilenen televizyonlar içerisinden hangi modelleri veya hangi özellikleri alabileceğiniz konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Peki ilk önce kendimize şu soruyu soralım. Bir Smart TV alırken nelere dikkat ederiz? Televizyonun büyüklüğü mü, yoksa tasarımı ve çözünürlüğü mü ?

Bu sorumuza geçmeden önce ilk olarak 4K teknolojisinin ne anlama geldiğini açıklayalım. Aldığınız herhangi bir markanın doğal çözünürlüğü 3840 X 2160 pikseli destekliyorsa aldığınız televizyon 4K özelliğine sahiptir. Tabi ki bu sadece yerli değildir. Çünkü gelen yayını televizyonun içerisine de 4K almanız gerekmektedir. Bundan dolayı televizyon içerisinde yer alan uydu alıcınız 2160p 50i özelliğinde olması gerekmektedir. Burada şuna dikkat ediniz alıcınız 50i değilse yani 30i ise 4K yayın yapan bir çok kanalı bu kalitede izleyemezsiniz.

4K nedir ve almadan önce nelere dikkat etmeliyiz ?

4K nedir ve almadan önce nelere dikkat etmeliyiz ?

Bundan dolayı aldığınız televizyonlarda hangi marka olursa olsun doğal çözünürlüğe ve uydu alıcısının bu yayını destekleyip desteklemediğine bakınız. Bundan dolayı yukarıda sizlere sorduğumuz sorunun cevabı bizce çözünürlüğüdür. Eğer televizyonunuz yüksek bir çözünürlüğe sahipse daha kaliteli görüntüler izleyebilirsiniz. Ayrıca kavisli olarak üretilen bazı modeller bu görüntü kalitesini biraz daha artırmaktadır. Her boyutta televizyonda kavisli ekran bulabilirsiniz.

Son olarak ta HDR teknolojisinden bahsedelim. HDR teknolojisi görüntüleri koyu, orta ve açık parlaklıklar ile değerlendirerek daha kaliteli görüntüler sunabilmektedir. Özellikle 1000 civarı HDR özelliği olan televizyonlar almanızı tavsiye ederiz.
 

Benzer konular

Yeni Konular

Geri
Üst